Zeman v Kazachstánu propagoval Tatru a Home Credit

Zeman v Asii

Zeman v Kazachstánu propagoval Tatru a Home CreditNOVÉ
Domov

Prezident Miloš Zeman v pondělí v Kazachstánu vyjednával o zapojení českých firem. Během vyjednávání kazašským protějškům nabídl spolupráci s výrobcem automobilů Tatra nebo finanční služby společnosti Home Credit, která spadá pod skupinu PPF Petra Kellnera. Podle informací ČTK se kazašský prezident Nursultan Nazarbajev a Miloš Zeman shodli ve většině názorů v rámci zahraniční politiky.

„Naše země mají stejný názor na mnohé světové události," potvrdil slova českého prezidenta Nazarbajev. „Česko je pro nás významným obchodním partnerem v Evropě, v posledních letech je patrný nárůst intenzity hospodářských vztahů," uvedl kazašský vůdce.

„Oceňujeme nejen nynější rozvoj vaší země, ale i její potenciál s ohledem na klíčové postavení ve střední Asii," řekl Zeman svému kazašskému protějšku. Plynnou ruštinou český prezident vyřídil Nazarbajevovi pozdravy od svého předchůdce Václava Klause. S ním se kazašský prezident několikrát setkal, naposledy v roce 2012 v Praze.

Čtěte více: Po Číně Kazachstán. Zeman opět vyrazil do světa

Český prezident Kazachům slíbil zjednodušení vízových procedur potřebných pro cestování do České republiky. Upozornil rovněž na možnost výhodných kontraktů s českým výrobcem nákladních automobilů Tatra, na rozvoj spolupráce v civilním letectví či na využití finančních služeb české společnosti Home Credit, jejímž vlastníkem je skupina PPF. Zeman oznámil, že Nazarbajeva pozval k návštěvě do Prahy. On sám se chce do Kazachstánu vrátit na Expo 2017. 

Zeman dnes také o vzájemné ekonomické spolupráci mluvil na podnikatelském semináři. Jedna z českých firem podle něj Kazachům nabízí vybudování železnice z letiště do centra Astany. Český prezident také vyzdvihl české pivovary. „Nezapomeňte, že české pivo je nejlepší. Žádná americká konkurence nabízející nějakou špinavou vodu nám nemůže konkurovat, stejně jako německé pivovary," řekl Zeman rusky podnikatelům, za což sklidil potlesk.

Kazašský prezident se na tiskové konferenci vyslovil pro spojení zón volného obchodu Evropské unie a Euroasijské hospodářské unie (EAHU), bezcelního společenství vytvořeného Ruskem společně s Kazachstánem a Běloruskem. Nazarbajev očekává, že Praha tuto myšlenku podpoří. Zároveň vyzval české firmy, aby postavily v Kazachstánu své podniky. Zboží by tak do Ruska nebo Běloruska dostaly bez cla. 

Dostala se i na odkaz Jiřího z Poděbrad

Nazarbajev se dokonce odvolal na státnický odkaz českého krále Jiřího z Poděbrad, který se v 15. století pokusil realizovat myšlenku mírové unie evropských panovníků. „Počítáme s tím, že Česká republika dnes bude hovořit o součinnosti Evropy a Asie," řekl kazašský prezident. 

Oba prezidenti mluvili i o zahraniční politice, důraz prý kladli na boj proti mezinárodnímu terorismu, mluvili také o krizi na východě Ukrajiny a o protiruských sankcí vyhlášených Evropskou unií a USA odvetou za ruské vměšování. Sankce podle kazašského prezidenta nikomu nepomáhají. „Evropě ani Rusku užitek nepřinesou. Jen co jsme se dostali z vážné krize z roku 2008, dostali jsme se do ní zas," poznamenal Nazarbajev a dodal, že politika by do hospodářských vztahů zasahovat neměla.