Šéfporadce Bílého domu: Trumpův zeť, ortodoxní žid a miliardář Kushner

Trump skládá nový tým

Šéfporadce Bílého domu: Trumpův zeť, ortodoxní žid a miliardář KushnerNOVÉ
Jared Kushner a Ivanka Trump Foto: FOTO: Shutterstock
3
Svět

ren Echo24

Manžel Ivanky Trumpové a zeť Donalda Trumpa Jared Kushner, který Trumpa intenzivně podporoval po celou dobu jeho předvolební kampaně, se nyní za odměnu stane vrchním poradcem Bílého domu. Na pozici, která mu do rukou vkládá velkou moc, bude podle informací listu The New York Times jmenován oficiálně tento týden.

O Trumpově záměru povolat manžela dcery Ivanky do štábu Bílého domu se vědělo, nejistota však panovala ohledně konkrétní funkce. Pětatřicetiletý miliardář Kushner je totiž stejně jako jeho tchán realitním podnikatelem a jeho široké zájmy mohou podle newyorského deníku vyvolávat podezření ze střetu zájmů. Po jeho jmenování by se také mohly objevit výtky, že tento krok porušuje federální zákony zakazující nepotismus, tedy jmenování příbuzných do vysokých státních funkcí.

Aby se střetu zájmů vyvaroval, tak podle informací agentury Reuters z Trumpova štábu opustí vedení podniku své rodiny a nebude zasahovat do zájmů podnikatelských aktivit své ženy Ivanky Trumpové. Ta se rovněž nebude účastnit na vedení svých podniků i rodinného holdingu Trump Organization, pro Bílý dům ale údajně také pracovat nebude.

Kdo je Jared Kushner?

Pětatřicetiletý miliardář židovského původu a rodák z Livingstonu, který již ve svých pětadvaceti letech koupil vydavatelství, které vydává New York Observer. Kushner dále již v osmadvaceti letech převzal po svém otci, poté, co byl za daňové úniky poslán do vězení, rodinnou realitní firmu, která byla založena v roce 1985. Podle informací New York Times měla společnost část výdělku věnovat jako dar Harvardově univerzitě, kde v té době Jared Kushner studoval práva.

Pod jeho vedením společnost koupila například legendární kancelářskou budovu 666 Fifth Avenue v New Yorku za rekordních 1,8 miliardy dolarů, což byla v té době největší částka v historii.

Jared Kushner zároveň podle listu New York Times praktikuje ortodoxní formu židovského náboženství. Pod jeho vlivem k judaismu údajně konvertovala v roce 2009 i Ivanka Trumpová. Zahraniční média také hovoří o tom, že právě kvůli jeho náboženství se podařilo získat pro Donalda Trumpa podporu židovských voličů, kteří tvoří více než 2 % americké populace.

S Ivankou Trumpovou se oženil v roce 2009 a mají spolu tři děti. Ivanka je druhým nejstarším potomkem Donalda Trumpa a zlínské rodačky Ivany Zelníčkové, první manželky budoucího prezidenta.

Ve hře byl také post velvyslance v Izraeli

Mladý miliardář působil jako poradce už v Trumpově volebním štábu. Dříve se spekulovalo o jeho možném jmenování velvyslancem v Izraeli nebo personálním šéfem Bílého domu. Objevovaly se i informace, že jeho role bude jen neformální a oficiální funkci poradce hlavy státu vykonávat nebude.

Jak se do sporu se zákonem nedostat, radí Kushnerovi newyorská právnička Jamie Gorelicková, která za prezidenta Billa Clintona působila jako náměstkyně ministryně spravedlnosti. Podle Reuters se Kushner vzdá nejen pozice výkonného ředitele Kushner Companies a vedení týdeníku The New York Observer, ale i dalších aktivit včetně zahraničních investic a zájmů v podnicích své ženy.

Ivanka Trumpová učiní podobné kroky, podle Reuters rezignuje na všechny ředitelské posty v Trump Organization a na vedení ve svých podnicích, které zahrnují mimo jiné i módu. Nebude zastávat ani žádné funkce v Bílém domě, chce se naopak věnovat rodině, uvedl Reuters.

Čtěte více: Trump jmenuje svého zetě vrchním poradcem Bílého domu