1 Stíhání exministryně

Parkanová čeká na soud 2,5 roku. 'Pomáhá víra v Boží spravedlnost'

NOVÉ

Před více než dvěma a půl lety přišla policie do Poslanecké sněmovny s žádostí o vydání bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (TOP 09). Viní ji ze dvou trestných činů souvisejících s nákupem letounů CASA pro armádu. Jak zjistil deník ECHO24.cz, jen před několika týdny skončilo vyšetřování. Na případnou obžalobu Parkanová, která kvůli stíhání skončila v politice, stále čeká.

„Žádost o mé vydání je plná lží a zcela účelových výkladů zákona,“ hájila se Parkanová před poslanci 11. července 2012. Měsíc poté, co do sněmovny doputovala žádost policie o její vydání. Provinit se měla zneužitím pravomoci veřejného činitele a porušením povinnosti při správě cizího majetku. Obvinění přišlo kvůli tomu, že si Parkanová jako ministryně před transakcí nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letadel. Stát měl přijít o stovky milionů korun.

Téměř pětihodinová diskuze ve sněmovně byla místy hodně emotivní. Parkanové se zastával především její stranický kolega a tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek, ale nebylo jí to nic platné. Pro její vydání hlasovalo 117 poslanců, včetně některých koaličních.

„Někdy v druhé polovině ledna skončilo vyšetřování, takže jsme se mohli seznámit se spisem. Více ale nevíme. Jestli vůbec a případně kdy podá státní zastupitelství obžalobu, to je samozřejmě zcela v jeho gesci. Čekáme,“ říká Sokol.

Po dvou letech, tedy v červenci 2014, se o posuny v případu zajímalo Aktuálně.cz. V té době se ale ještě čekalo na překlady dokumentů a doplnění znaleckého posudku. A vypadalo to, že žaloba přijde na řadu koncem roku.

Vyšetřování skončilo

Nakonec to ale trvá ještě déle. A Parkanová ani advokát Tomáš Sokol, který ji zastupuje, nemají od policie o mnoho více informací. První posun přišel až koncem ledna.

„Někdy v druhé polovině ledna skončilo vyšetřování, takže jsme se mohli seznámit se spisem. Více ale nevíme. Jestli vůbec a případně kdy podá státní zastupitelství obžalobu, to je samozřejmě zcela v jeho gesci. Čekáme,“ řekl deníku ECHO24.cz Tomáš Sokol.

Sama Parkanová se poté, co jí na podzim 2013 skončil poslanecký mandát, do médií téměř nevyjadřuje. Z veřejného života se zcela stáhla. A mluvit se jí nechtělo ani tentokrát. „Víra v Boží spravedlnost mi to usnadňuje,“ odpověděla pouze v SMS na otázku, jak se vyrovnává s roky čekání na případnou obžalobu.

V jiných případech obviněných poslanců jde vše o poznání rychleji. V dubnu 2012 policie požádala sněmovnu o vydání poslance Otto Chaloupky (tehdy VV), stíhat ho chtěla pro podezření z přijetí úplatku. Okresní soud ho o rok později zprostil obžaloby v plném rozsahu.

Také v roce 2012, tentokrát začátkem června, poslanci vydali ke stíhání svého kolegu a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha (tehdy ČSSD). Rath je obžalovaný z korupce a soud s ním v těchto dnes po delší přestávce pokračuje.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.