Parkanová čeká na soud 2,5 roku. 'Pomáhá víra v Boží spravedlnost'

Stíhání exministryně

Parkanová čeká na soud 2,5 roku. 'Pomáhá víra v Boží spravedlnost'NOVÉ
Domov

Filip Nachtmann

Před více než dvěma a půl lety přišla policie do Poslanecké sněmovny s žádostí o vydání bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (TOP 09). Viní ji ze dvou trestných činů souvisejících s nákupem letounů CASA pro armádu. Jak zjistil deník ECHO24.cz, jen před několika týdny skončilo vyšetřování. Na případnou obžalobu Parkanová, která kvůli stíhání skončila v politice, stále čeká.

„Žádost o mé vydání je plná lží a zcela účelových výkladů zákona,“ hájila se Parkanová před poslanci 11. července 2012. Měsíc poté, co do sněmovny doputovala žádost policie o její vydání. Provinit se měla zneužitím pravomoci veřejného činitele a porušením povinnosti při správě cizího majetku. Obvinění přišlo kvůli tomu, že si Parkanová jako ministryně před transakcí nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letadel. Stát měl přijít o stovky milionů korun.

Téměř pětihodinová diskuze ve sněmovně byla místy hodně emotivní. Parkanové se zastával především její stranický kolega a tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek, ale nebylo jí to nic platné. Pro její vydání hlasovalo 117 poslanců, včetně některých koaličních.

„Někdy v druhé polovině ledna skončilo vyšetřování, takže jsme se mohli seznámit se spisem. Více ale nevíme. Jestli vůbec a případně kdy podá státní zastupitelství obžalobu, to je samozřejmě zcela v jeho gesci. Čekáme,“ říká Sokol.

Po dvou letech, tedy v červenci 2014, se o posuny v případu zajímalo Aktuálně.cz. V té době se ale ještě čekalo na překlady dokumentů a doplnění znaleckého posudku. A vypadalo to, že žaloba přijde na řadu koncem roku.

Vyšetřování skončilo

Nakonec to ale trvá ještě déle. A Parkanová ani advokát Tomáš Sokol, který ji zastupuje, nemají od policie o mnoho více informací. První posun přišel až koncem ledna.

„Někdy v druhé polovině ledna skončilo vyšetřování, takže jsme se mohli seznámit se spisem. Více ale nevíme. Jestli vůbec a případně kdy podá státní zastupitelství obžalobu, to je samozřejmě zcela v jeho gesci. Čekáme,“ řekl deníku ECHO24.cz Tomáš Sokol.

Sama Parkanová se poté, co jí na podzim 2013 skončil poslanecký mandát, do médií téměř nevyjadřuje. Z veřejného života se zcela stáhla. A mluvit se jí nechtělo ani tentokrát. „Víra v Boží spravedlnost mi to usnadňuje,“ odpověděla pouze v SMS na otázku, jak se vyrovnává s roky čekání na případnou obžalobu.

V jiných případech obviněných poslanců jde vše o poznání rychleji. V dubnu 2012 policie požádala sněmovnu o vydání poslance Otto Chaloupky (tehdy VV), stíhat ho chtěla pro podezření z přijetí úplatku. Okresní soud ho o rok později zprostil obžaloby v plném rozsahu.

Také v roce 2012, tentokrát začátkem června, poslanci vydali ke stíhání svého kolegu a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha (tehdy ČSSD). Rath je obžalovaný z korupce a soud s ním v těchto dnes po delší přestávce pokračuje.