Středočeský finanční úřad rozdal kvůli EET pokuty přes půl milionu
EET
Finanční úřad pro Středočeský kraj rozdal do poloviny května kvůli pochybení v elektronické evidenci tržeb (EET) pokuty v celkové výši 515.800 korun. Nejčastějšími proviněními, se kterými se pracovníci finančního úřadu pro Středočeský kraj setkali, bylo například nevystavení účtenky nebo neumístění informačního oznámení. Některé pivovary zaznamenaly se zavedením EET úbytek zákazníků. ČTK to zjistila v anketě mezi státní správou, pivovary a provozovateli restaurací.
Do poloviny května uskutečnil středočeský finanční úřad 2755 kontrol, při 297 z nich zjistili kontroloři nějaké pochybení. „Bylo uděleno 114 příkazů na místě a celková výše těchto pokut činila 515.800 korun. Ke správnímu řízení bylo předáno 183 kontrol.“ řekla ČTK mluvčí Finančního úřadu pro Středočeský kraj Jiřina Plášilová.
Kromě nejčastějších chyb, jakými jsou nevystavení účtenky, se kontroloři setkávají s neuvedením, popřípadě chybným uvedením některých z povinných náležitostí účtenky. Častým pochybením je i nezaslání údajů správci daně.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
K 21. květnu bylo ve Středočeském kraji podle Plášilové vydáno 20.507 autentizačních údajů k EET. „Někteří podnikatelé si autentizační údaje nevyzvedli. Ale vzhledem k tomu, že porušením je nezasílání údajů správci daně, nikoliv nevyzvednutí autentizačních údajů, není tento počet sledován,“ řekla Plášilová.
Některé pivovary ve středních Čechách sledují od prosincového zavedení elektronické evidence tržeb úbytek odběratelů piva. Podle obchodního ředitele rakovnického pivovaru Bakalář Radka Sionka zaznamenal pivovar úbytek odběratelů zhruba o pět procent. „Jestli je tím důvodem přímo EET, nebo je EET jen jedním z mnoha důvodů, nevíme. Ale za tu dobu, kdy ta legislativa byla proti hospodským, tak EET byla pro řadu z nich ta poslední kapka,“ řekl Sionko.
Pivovar Krušovice, který sídlí na Rakovnicku, se k problematice EET nechce vyjadřovat. „Situaci sice neustále sledujeme. Nicméně se jedná o citlivou záležitost, a proto jsme se rozhodli i kvůli konkurenčnímu boji statistiku již nekomentovat,“ řekla manažerka vztahů s veřejností Jana Austová Pikardová.
Řada provozovatelů středočeských restaurací, hotelů i obchodů si na EET většinou nestěžuje. Podle nich evidování tržeb chod podniku zásadně nezpomaluje, prodlení oproti době před zavedením EET prý může být maximálně v řádu jedné dvou vteřin. Například Jakub Studecký, provozovatel hospody v Čelákovicích u Prahy, ale zpomalení pozoruje. K evidování tržeb využívá základní pokladní systém, který ho vyšel na 10.000 korun. Podle něj je situace nejhorší o víkendech, kdy má nejvíce hostů.
Některé podniky kvůli zavedení evidence tržeb zdražily své služby. Řada restaurací zdražila kvůli vysokým nákladům na pořízení systému. Vyšší ceny má i pizzerie v Úvalech u Prahy, podle jejího provozovatele se ale nezdražovalo již řadu let, do nových cen se proto promítnou, kromě EET, i dražší suroviny.
Zavedení elektronické evidence tržeb mělo vliv i na zaměstnanost. Podle personálního ředitele zaměstnanceké firmy ManpowerGroup Martina Hrocha sice nejsou od loňského prosince evidovány žádné změny na pracovním trhu v pohostinství, lze ale sledovat větší poptávku v oblasti IT. „V době zavádění EET hledaly některé IT společnosti implementační techniky pro práci v terénu při instalaci nových systémů, samozřejmě se jednalo o práci na dobu určitou,“ řekl ČTK Hroch.
První vlna EET byla spuštěna loni 1. prosince. Povinně ji museli zavést podnikatelé v pohostinství a ubytovacích službách. Od 1. března se EET stala povinnou pro podnikatele v maloobchodu a velkoobchodu. Od 1. března příštího roku bude EET platit i pro ostatní činnosti vyjma těch ve čtvrté fázi, například pro svobodná povolání, dopravu a zemědělství. Ve čtvrté fázi od 1. června 2018 přijdou na řadu řemeslníci a výrobní činnosti.