Žena dostala 14 let za velezradu. Chtěla pučem převzít Rakousko

Trest za velezradu

Žena dostala 14 let za velezradu. Chtěla pučem převzít RakouskoNOVÉ 1
Svět

Echo24

Soud ve Štýrském Hradci v pátek uložil 14 let vězení mimo jiné za pokus o velezradu „prezidentce“ samozvané konfederace Staatenbund Österreich (Konfederace Rakousko), která neuznává rakouskou republiku. Informovaly o tom agentury APA a AFP. K deseti rokům vězení byl odsouzen také 71letý zástupce této ženy a k menším trestům i další osoby. Rozsudky ještě nenabyly právní moci.

Staatenbund Österreich je společenství nepřátelské vůči rakouskému státu. Existenci rakouské republiky neuznává a označuje ji za firmu. V roce 2015 ho založila někdejší členka krajně pravicové Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Monika Ungerová. Podle rakouského státního zastupitelství se k organizaci připojilo až 2600 lidí.

Dvaačtyřicetiletá Ungerová, která je od dubna 2017 ve vazbě, byla odsouzena mimo jiné za navádění k velezradě a založení protistátní organizace. Dále se podle soudu dopustila nátlaku na vládu a její jednotlivé členy, navádění ke zneužití úřadu a závažný podvod.

Její zástupce, rovněž vinný velezradou, si má podle soudu odsedět deset let. Dalších 12 obžalovaných bylo odsouzeno k částečně podmíněným trestům v délce od devíti měsíců do tří let. Šest z nich rovněž čelilo obvinění z velezrady, ale byli ho zproštěni.

„Odpírači státu“ podle obžaloby měli v úmyslu „zřídit vlastní státní útvar podle svých představ“. Cílem bylo zřídit „vojenskou přechodnou vládu“ a ovládnout všechny klíčové pozice. Za tím účelem se členové konfederace pokusili přimět příslušníky rakouských ozbrojených sil k zatýkání určitých osob na základě jimi vydaných zatykačů. Jen díky nespolupráci rakouské armády zůstalo pouze u pokusu, uvedlo státní zastupitelství.

Nová konfederace sestávala z devíti států, které odpovídaly stávajícím spolkovým zemím Rakouska. Každý z nich ale měl mít vlastního prezidenta. Prvním takto konstituovaným státem byl „Stát Štýrsko“, do jehož čela se postavila Ungerová.

Staatenbund si mimo jiné vytvořil vlastní státní poznávací značky či živnostenské listy, které si mohli členové koupit.

Čtěte také: Nacistický doktor ji oddělil od sestry, a tak přežila Osvětim