Mexiko zasáhlo nejsilnější zemětřesení za sto let. Mrtvých jsou desítky

UVNITŘ VIDEO

Mexiko zasáhlo nejsilnější zemětřesení za sto let. Mrtvých jsou desítkyAKTUALIZUJEME
Svět

Zemětřesení, které v noci na pátek zasáhlo jih Mexika a v menší intenzitě i Guatemalu, si vyžádalo v Mexiku podle nejnovější bilance nejméně 58 mrtvých. Tragická bilance stoupá a panují obavy, že obětí bude po prohledání trosek zřícených budov víc. Otřesy měly sílu minimálně 8,1 stupně, což znamená, že jde o nejsilnější zemětřesení v Mexiku od zahájení měření, tedy za více než 100 let, informoval španělský list El País.

Epicentrum se nacházelo v moři asi 120 kilometrů od tichomořského pobřeží jihomexického státu Chiapas, ohnisko pak v hloubce asi 35 kilometrů. Úřady vydaly varování před cunami, na mexické pobřeží mezitím dorazila vlna vysoká zhruba 0,7 metru.

Agentura Reuters uvedla, že při zemětřesení se třásly i budovy v mexické metropoli, která byla od epicentra vzdálena zhruba 900 kilometrů severozápadně. Zemětřesení, po kterém následovala série následných otřesů se sílou až 5,7 stupně, postihlo zemi ve čtvrtek těsně před půlnocí místního času (dnes před 07:00 SELČ), mnozí lidé proto vyběhli na ulici v pyžamu.

„Nikdy jsem nezažil tak velké pohyby země. Nejdříve jsem se smál, ale když zhasla světla, nevěděl jsem, co mám dělat. Málem jsem upadl,“ citovala agentura Reuters architekta Luise Carlose Bricena, který byl v době katastrofy v hlavním městě.

Už dříve úřady informovaly o třech mrtvých ve státě Chiapas a dvou mrtvých dětech ve státě Tabasco. Jedno zemřelo po pádu zdi a druhé zemřelo v nemocnici, z důvodu výpadku proudu. Zatím se uvádělo deset obětí ze státu Oaxaca. Nyní jeho guvernér bilanci zvýšil na 23, z toho 17 lidí zemřelo ve městě Juchitán nedaleko hranic se státem Chiapas. Večer se údaje o počtu obětí vyšplhaly k šedesáti a zřejmě ještě nejde o konečné číslo.

Americké středisko pro varování před cunami uvedlo, že přílivové vlny do tří hodin po zemětřesení hrozí na tichomořském pobřeží Mexika, Guatemaly, Hondurasu, Salvadoru, Nikaraguy, Kostariky, Panamy a Ekvádoru.

Časté otřesy

Zemětřesení o síle osmi stupňů je hodnoceno jako velmi velké, které může napáchat vážné škody i ve vzdálenosti několika stovek kilometrů. Podobně silné zemětřesení o intenzitě 8,2 až 8,4 stupně postihlo v roce 1932 státy Colima a Jalisco a vyžádalo si na 430 obětí.

Mexiko se nachází v tektonicky neklidné oblasti, kde jsou otřesy relativně časté, intenzitu kolem osmi stupňů však dosahují jen výjimečně. V roce 1985 zemi postihlo zemětřesení o síle 8,1 stupně, které si jen v hlavním městě vyžádalo přes 6000 obětí.

V 11 státech Mexika bylo dnes zrušeno vyučování ve školách. Hrozí totiž stále další otřesy. Dosud zaznamenal národní seizmologický úřad na 185 následných otřesů, nejsilnější z nich měl intenzitu 6,1 stupně.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Japonsko se po silném zemětřesení bálo cunami