Vitásková: ERÚ je pod tlakem policistů, lobbistů i politiků

Nové tarify za elektřinu

Vitásková: ERÚ je pod tlakem policistů, lobbistů i politikůROZHOVOR 1
Ekonomika
Tomáš Pergler
Sdílet:

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková bojuje na několika frontách najednou. Nechce se podřídit služebnímu zákonu, který by jí automaticky pozastavil výkon funkce, protože čelí dvěma obžalobám. Dlouho odmítala podepsat podporu pro obnovitelné zdroje; nakonec to udělal místopředseda úřadu, když byla na dovolené. V posledních týdnech čelí kritice za návrh nových tarifů pro elektřinu, který má platit od příštího roku. V rozhovoru pro deník ECHO24.cz Vitásková zdůrazňuje, že v tarifech pro domácnosti ERÚ zohlední připomínky veřejnosti.

Proč se vlastně musí zavádět nové tarify?

Nejdůležitějším důvodem je snaha ochránit uživatele, kteří se nemohou samozásobovat nebo investovat do chytřejších řešení spotřeby, před dopadem vodárenského efektu v okamžiku, kdy se bude řada jiných uživatelů de facto odpojovat od sítě a používat ji jako akumulátor, do kterého budou posílat nevyužité přebytky energií. Tím budou postiženy rodiny v panelácích, starší lidé, případně nízkopříjmové skupiny.

Nejen ekologové kritizují, že nové tarify přesouvají těžiště v platbách za elektřinu od množství spotřebované energie na kapacitu jističe…   

Nadále zůstává v platnosti, že přes polovinu ceny na faktuře tvoří samotná komodita, tedy šetřit se rozhodně vyplatí. Ceny za regulované složky máme třetí nejnižší v Evropě a Německo i Rakousko mají tyto platby podstatně vyšší. Jedním z řešení do budoucna je investice do chytrých sítí, které umožní, aby se zjednodušeně řečeno dnešní praxe denního a nočního proudu změnila na systém, kdy budeme prát, nahřívat vodu a podobně v okamžiku, kdy bude svítit slunce a foukat vítr. Je to velké zjednodušení, ale peníze na investice potřebujeme. Abychom nemuseli vybírat více, musí se změnit systém požadavků na síť.

Podněcovaly k takové změně výrobci a prodejci elektřiny?

S prodejem elektřiny jako komodity nemá změna tarifní struktury vůbec nic společného. ERÚ nemá žádnou možnost regulovat ceny elektřiny jako komodity, cena se skutečně určuje na trhu a platí se podle spotřebovaného množství. V České republice to tvoří asi 60 procent ceny. Máme jedny ze tří nejnižších cen v Evropě a regulátor je nemůže ovlivnit. V naší pravomoci jsou regulované ceny elektřiny, tedy cena za dráty a s tím související služby. Tam kontrolujeme náklady, současně však regulovaným subjektům máme ze zákona povinnost nechat tolik peněz, aby síť mohli obsluhovat a investovat do ní. Pro regulační období  2016 až 2018 mají povolenou výnosnost 7,9% a s novými tarify se nebudou tyto parametry měnit.

Čtěte také: Státní zástupce podal obžalobu na šéfku ERÚ Vitáskovou

Říkáte, že nový tarifní systém nepodepíšete, pokud by měl poškodit spotřebitele. Materiál ale vznikal pod vaším dohledem na ERÚ a předpokládám, že podřízení měli přístup ke vstupním datům, tedy k reálné spotřebě a kapacitě jističů jednotlivých domácností a podniků. Takže dopady na spotřebitele vám měly být známé už delší dobu…

Na hladině vysokého a velmi vysokého napětí se systém odkonzultoval, ale je potřeba konzultovat na hladině nízkého napětí. Rozsáhlý expertní tým přes dva roky připravoval matematický model na základě dat, která máme k dispozici. Nemáme zdaleka všechna data jako distribuční společnosti, obchodníci, nebo domácnosti samotné. Matematický model byl konzultován s univerzitami i dalšími odborníky, takový model ale nikdy neodráží reálnou skutečnost. Přes ujišťování expertů, že nová tarifní struktura nepřinese negativní dopady na konečného spotřebitele, nebo budou zanedbatelné, jsem v  listopadu 2015 odmítla takto navrženou změnu tarifu podepsat. Trvala jsem, aby ERÚ návrh předložil do veřejného konzultačního procesu, který nemá v ČR obdoby. Každý občan se může vyjádřit. Dále jsme požádali o stanoviska vládu, parlament, všechna ministerstva. Celý konzultační proces bude trvat do 30.6. 2016, připomínky a náměty budou zapracovány. To znamená, že navržený tarifní model bude právě u skupiny domácností a maloodběru na nízkém napětí upravován. Pokud by mělo dojít k znevýhodnění oproti stávajícímu stavu u skupiny obyvatel, tak prostě tento systém na nízkém napětí nebude zaveden. 

Co se bude dít, pokud tarify skutečně nepodepíšete? Nemůže nastat podobná situace, jako u podpory obnovitelným zdrojům, které vypsal váš bývalý náměstek, když jste byla na dovolené?  

Nové tarify v případě, že je nepodepíši, nebudou zavedeny. Vaši otázku považuji za manipulativní. Je jasné, že podobná situace už nemůže nastat. Obecně se úřad nemůže podepsat pod návrh, který by poškodil libovolné skupiny spotřebitelů.

Od začátku roku se uvolnila místa dvou náměstků ERÚ. K tomu vaše dlouhodobé spory ohledně platnosti zákona o státní službě a trestní řízení. Odráží se to na práci úřadu? Cítíte podporu u zaměstnanců? 

Na práci úřadu se dlouhodobě projevuje tlak orgánů činných v trestním řízení na celý úřad – nejen na mne, politický i lobbistický tlak na můj konec ve funkci a nejistota ohledně budoucího uspořádání úřadu. Podporu od mých kolegů cítím a jsem za ni vděčná a na práci úřadu jsou vidět jasné výsledky.

Ministerstvo vnitra požaduje, abyste do března složila služební slib. Vy to odmítáte. Situaci mohla vyřešit malá novela energetického zákona, která ale stále neprošla legislativním procesem. Je podle vás projednávání této předlohy účelově zdržováno?

Upřímně, nevím, co mám odpovědět. Zatím jsme pouze četla několik mediálních vyjádření a několik materiálů pro vládu pro informaci. Osobně mne nikdo nevyzval ke složení slibu, neproběhla žádná oficiální komunikace s výjimkou dopisu pana Postráneckého, že  máme změnit systemizaci úřadu, což jsem odmítla, protože to odporuje přijatému státnímu rozpočtu. Takže já oficiálně nic nevím, poslední dopis jsme dostala od gestora zákona, ministra průmyslu a obchodu, který potvrzuje, že ve funkci mám setrvat i bez novely.

Z vašeho způsobu obrany by člověk mohl získat dojem, že jedinou zárukou ochrany české energetiky před korupcí a okrádáním spotřebitelů je vaše setrvání ve funkci. Proč na tom tolik záleží? Jiný předseda by se přeci musel řídit stejnými pravidly.   

To vůbec není pravda. Není to o mé osobě, je to o nezávislosti regulátora a jeho vedení, který bude plnit svou funkci a nebude pod politickým vlivem. Já na své funkci nelpím, ale nehodlám ustupovat zastrašování a kriminalizaci, protože mám pocit, že na mé místo má nastoupit někdo, kdo by se tak úplně zákonem neřídil. Bohatě stačil tlak na bývalého místopředsedu ERÚ Jana Nehodu ohledně podpory obnovitelných zdrojů. Bojuju za nezávislost, nikoliv za Vitáskovou.

Čtěte také: Vitásková vyhodila náměstka. Odmávl 42 mld. pro zelenou energii

Vitásková na střelnici. Máme ještě sílu vidět absurdno?

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články