Valachová podá kvůli dotační kauze demisi

Nový investiční program pro sport

Valachová podá kvůli dotační kauze demisiNOVÉ
Valachová zruší program investic do sportu, připraví nový Foto:

Reprofoto ČT

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) podá demisi. Uvedla to dnes odpoledne v Poslanecké sněmovně. „Situaci na ministerstvu jsem nezapříčinila. Nemohu reagovat na osobní selhání některých státních zaměstnanců,“ uvedla. 

Valachová podle svých slov nechce být v ovzduší vládní krize „trapnou záminkou ministru Babišovi“ ani poškodit sociální demokracii. „Nechci, aby dotační kauza poškozovala školství,“ doplnila. Demisi podá ke 31. květnu. 

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) poděkoval Valachové za odpovědné rozhodnutí, které je v zájmu slušné politické kultury. Podle něj dokázala přijmout politickou odpovědnost. Prezident Miloš Zeman se s Valachovou setká po svém příletu z Číny, sdělil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Z návštěvy se vrátí 18. května.

O tom, kdo ji v postu ministryně nahradí, nechtěl Sobotka mluvit. Dvojkou středočeské kandidátky by však měla podle jeho slov zůstat, protože se ničeho nedopustila. „Nic neudělala. Naopak teď udělala velké gesto ve prospěch politické kultury v ČR,“ uvedl Sobotka. Její odstoupení pochválili předsedové ODS i TOP 09. 

Krátce před oznámení své rezignace Valachová na tiskové konferenci pozastavila poskytování dotací pro sportovní organizace a svazy. Investiční program, kterého se týká aktuální kriminální kauza kolem fotbalové asociace, plánovala zrušit a připravit nový. Zároveň zdůraznila, že sportovním svazům včetně fotbalové asociace letos ministerstvo na základě jeho vlastních kontrol a zpřísnění podmínek zatím nevyplatilo „ani korunu“. 

„Rozhodla jsem s okamžitou platností, že celý proces hodnocení bude opakován, a to z procesní opatrnosti. Budeme postupovat co nejrychleji,“ slíbila na tiskové konferenci Valachová. Nový investiční program by se podle ní týkal jedné miliardy korun vyplácené v letech 2017–2018.

Ministryně dříve řekla, že na problémy s dotacemi měla podezření ještě před raziemi v minulých měsících, a proto nařídila mimořádné kontroly. „Byla screeningována e-mailová komunikace zaměstnanců odboru sportu s výsledkem zachycení tří osob. Vedle toho jsem řešila dvě podezření na střet zájmu,“ řekla. Policie podle ní vstoupila do této interní kontroly.

Opatření se nedotkne miliardy korun určené pro sportování dětí a mládeže – tyto peníze ministerstvo uvolní v následujících týdnech. Programy pro zdravotně postižené sportovce a pro sportování veřejnosti by měly projít jen rámcovou kontrolou.

Jediné peníze, které ministerstvo začne v následujících týdnech rozesílat, jsou dotace v celkové výši jedné miliardy korun z programu pro děti a mládež. Následně bude financován i program pro handicapované sportovce a veřejnost. „Tyto programy si vyžádají jen rámcovou kontrolu speciálně ustaveného kontrolního týmu,“ řekla ministryně. V programech sportovní organizace a sportovní svazy nařídila hodnocení z opatrnosti opakovat.

Čtěte také: Policie zadržela šéfa fotbalu Peltu, právníka Janstu a politika Březinu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články