Šlechtová čtyři měsíce hledá náměstka. Přitom by bral víc než ona

Chce změnit přísný služební zákon

Šlechtová čtyři měsíce hledá náměstka. Přitom by bral víc než onaNOVÉ
Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) Foto:

Reprofoto: Česká televize

1
Domov

Echo24

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) chce změnit služební zákon. Zejména by se podle ní měly zmírnit podmínky pro nabírání nových úředníků, protože v současnosti je obtížné obsadit volná místa. Ministryně to dnes řekla v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Podle Šlechtové bylo nutné přijmout služební zákon, protože bez něj Česku hrozilo, že by přišlo o přístup k dotacím z Evropské unie. „Nějaký služební zákon máme, za ty tři roky jsme si ho vyzkoušeli, zjistili jsme, co není funkční, co je funkční a budeme se snažit napravit, co není funkční,“ řekla. Podle ní se na ministerstvu pro místní rozvoj sešlo 160 podnětů na změnu zákona.

Jeden z bodů zákona, který Šlechtová kritizuje, je nabírání nových úředníků. „Podmínky služebního zákona jsou velmi striktní na přijímání státních úředníků,“ řekla.

Na jejím ministerstvu se podle ní už čtyři měsíce nedaří přijmout náměstka pro veřejné zakázky, protože do výběrového řízení se kvůli požadovaným podmínkám nikdo nepřihlásil, přestože plat náměstka je vyšší než plat ministra. „V každém případě by se měly zmírnit podmínky přijímání do úřadů,“ řekla.

Šlechtová v Otázkách Václava Moravce také zmínila rušení ministerstev, které prosazuje její šéf Andrej Babiš. Podle Alexandry Udženije (ODS), která jí v debatě oponovala, však prý tato vláda přijala 31 tisíc nových úředníků, a proto bavit se o rušení ministerstev je irelevatntní. 

Čtěte také: Vláda s Babišem? Nepředstavitelné, dělá ze všech zloděje, zní z ODS

Šlechtová provedla coming out. Přihlásila se k LGBT komunitě