Škrtněme střídání letního a zimního času. Klesne kriminalita

Škrtněme střídání letního a zimního času. Klesne kriminalita 1
Blogy
Jaroslav Petr
Sdílet:

Do diskusí o tom, zda na jaře posouvat ručičky hodinek o hodinu dopředu a na podzim je zase vracet o hodinu zpátky, vstoupili američtí vědci s návrhem, abychom zůstali natrvalo u letního času. Důvod? Poklesne kriminalita.

Lupiči neradi vstávají

Trvalý přechod na letní čas by Američanům ušetřil každý rok miliardy dolarů, protože by se snížil počet násilných trestných činů, jako jsou loupeže nebo znásilnění. Tak lze shrnout nejnovější výsledky výzkumu Jennifer Doleacové z University of Virginia a Nicholase Sanderse z virginijské College of William & Mary. Vědci využili toho, že v roce 2007 americký Kongres prodloužil letní čas o čtyři týdny. K dosavadní periodě letního času přidal tří týdny na jaře a jeden týden na podzim. Doleacová a Sanders porovnávali úroveň kriminality v době před rozšířením letního času a po něm. Zjistili, že když se v jarních měsících s nástupem letního času o hodinu oddálí soumrak, klesne celodenní kriminalita o 7 %. Počet trestných činů v podvečerní hodině světla, kterou lidé získají posunem hodinových ručiček navíc, klesne dokonce o 27 %.

Američtí vědci nabízejí jednoduché vysvětlení. Mnoho zločinů je spácháno v době mezi pátou a osmou hodinou večer, kdy se Američané vracejí z práce domů. Pod rouškou tmy mají útočníci podstatně ulehčenou úlohu. Naopak, za denního světla mají potenciální oběti násilných trestných činů mnohem větší šanci včas odhalit blížící se nebezpečí a vyhnout se mu. Zajímavé je, že pokles počtu zločinů spáchaných v podvečerních hodinách nebyl kompenzován nárůstem zločinů v ranních hodinách, kdy se rozednívá o hodinu později. I tady se nabízí prosté vysvětlení. Drtivá většina amerických kriminálníků nepatří k ranním ptáčatům.

Co by přinesl trvalý letní čas

Vedle fyzické a psychické újmy obětí nejsou zanedbatelné ani přímé či nepřímé ekonomické škody násilných trestných činů. Nesou s sebou výdaje za lékařskou péči a ztráty na ušlém výdělku po dobu pracovní neschopnosti. Stát vynakládá prostředky na vyšetřování zločinu, soudní procesy a výkon trestu odsouzených. Čistě ekonomicky znamená jedna loupež v USA ztrátu 42 000 dolarů a jedno znásilnění 240 000 dolarů. Když se v roce 2007 prodloužil letní čas o tři jarní týdny, přineslo to v USA úsporu ve výši 246 milionů dolarů. Pokud by byl letní čas zaveden celoročně, byly by podle propočtů Doleacové a Sanderse úspory dvacetkrát vyšší a pohybovaly by se v miliardách dolarů.

Šedé jsou všechny teorie, však strom života je věčně zelený, tvrdí Faust a Doleacová se Sandersem jsou si toho vědomi. Teprve praxe by ukázala, nakolik by se jejich kalkulace potvrdily. Zločinci by se zcela jistě nepolepšili a dál by hledat příležitosti k páchání trestných činů. V jiných zemích s odlišným začátkem pracovní doby a systémem dojíždění do práce by nemusel být patrný ani teoretický přínos trvale zavedeného letního času. Za úvahu ale závěry Doleacové a Sanderse bezpochyby stojí nejen ve chvíli, kdy má člověk v pět odpoledne projít spoře osvětlenou uličkou nebo ztemnělým parkem.

Studie amerických sociologů publikovaná v The Review of Economics and Statistics je jen jedna z mnoha vědeckých prací, které ukazují, že střídání letního a zimního času má své nezanedbatelné mínusy. Lidé si při změně času rozhodí chod vnitřních biologických hodin. To se promítne například do vyššího počtu infarktů, dopravních nehod a pracovních úrazů. Konec střídání podzimního a jarního střídání času by proto zřejmě zachránil nejeden lidský život. A nemuseli bychom se nutně vracet ke klasickému zimnímu času. Trvalý posun hodinových ručiček na letní čas by například prodloužil dobu, po kterou se lidé pohybují mimo své domovy, a podle některých studií by tak o desetinu stoupl počet kalorií, které denně spálíme pohybem. I to by mělo příznivý dopad na zdraví a životy lidí. I to by znamenalo v konečném důsledku nemalé finanční úspory.

Ministři financí po celém světě hledají, kde by ušetřili a škrtají v položkách státních výdajů. Možná by se měli domluvit se zbytkem politické reprezentace a škrtnout střídání letního a zimního času. K dispozici je dostatek důkazů, že bychom na tom neprodělali.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články