Hlavně žádná kampaň. Místo potřebným převedl Babiš miliony nadaci

KAUZA ČAPÍ HNÍZDO

Hlavně žádná kampaň. Místo potřebným převedl Babiš miliony nadaciNOVÉ
Čapí hnízdo Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov

bp Echo24

Na nejasnosti kolem farmy Čapí hnízdo, která – možná neprávem – dostala 52 milionů korun z peněz Evropské unie, reagoval Andrej Babiš (ANO) grandiózním gestem. Slíbil stejnou částku, která dosahuje výše sporné dotace, rozdat potřebným. Daroval ale nakonec jenom něco přes polovinu, tu druhou převedl do Nadace Agrofert. Kdyby to neudělal, peníze by se mohly započítat do limitu na volební kampaň, což nechtěl. Babiš to přiznal serveru Aktuálně.cz

Projekt Výzva 52 milionů spustil Babiš koncem letošního března, nejrůznějším spolkům ale šéf hnutí ANO a bývalý ministr financí rozdal jenom část. Zbývajících 24 milionů korun poslal Babiš Nadaci Agrofert, která v rozdělování peněz dál pokračuje.

Serveru Babiš potvrdil, že peníze skutečně převedl, a připustil, že jeho krok souvisel se začátkem volební kampaně. „Logicky. Mám snad ty peníze dát do kampaně? To by nebylo normální. Proč ale prezident vyhlásil termín voleb zrovna k 2. květnu, nevím,“ prohlásil. Zákon omezuje výdaje na volební kampaň na 90 milionů korun. 

Babiš to stihl překvapivě na poslední chvíli. Peníze převedl na 18. dubna, přičemž o den později oznámil prezident Miloš Zeman termín parlamentní voleb. Ty stanovil na 20. a 21. října. Volební kampaň pak začíná právě vyhlášením data voleb. 

Účinnost Zemanova oznámení sice byla stanovena až na 2. května, ale někteří poukazují na náhodu mezi datem, kdy Babiš peníze převedl, a dnem, kdy Zeman oznámil termín voleb. „Ta časová posloupnost je zvláštní náhoda, nazval bych to neetickým chováním. Zda prezident někomu předem sdělí, kdy vydá oficiální rozhodnutí o datu voleb, je na něm, ale ukazuje to na užší spolupráci Miloše Zemana a Andreje Babiše, než si myslíme,“ uvedl analytik z Transparency International Milan Eibl, jehož slova server citoval.  

Padesátimilionovou dotaci na farmu Čapí hnízdo prověřuje Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) a výsledky by měl mít ještě letos. Kauzou Čapí hnízdo se zabývá také česká policie. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Agrofertu někdejšího vicepremiéra a ministra financí Babiše. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky změně dosáhla na evropskou dotaci, kterou by jako firma z koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla.

Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš loni v březnu na mimořádné schůzi Sněmovny ke kauze Čapí hnízdo svolané z popudu opozice řekl, že v době získání dotace vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte  také: OLAF zřejmě došetří kauzu Babišova Čapího hnízda ještě letos