Izrael staví masivní plot. Připravuje kompletní izolaci celé země

Ochrana hranic

Izrael staví masivní plot. Připravuje kompletní izolaci celé zeměNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Izrael začal u Jordánska budovat masivní plot. Výstavba třicetikilometrové bariéry na jihovýchodě země by měla odstartovat snahu o kompletní izolaci země. Izraelsko-jordánská hranice je totiž zatím jediným úsekem bez fyzické bariéry. Premiér Benjamin Netanjahu označil vybudování plotu za otázku národní bezpečnosti a očekává jeho dokončení do konce letošního roku.

Spojený tým izraelského ministerstva obrany a výstavby začal stavbu plotu tento týden. Celá stavba by měla sahat od resortu Ejlat na jihovýchodě země až po něco severněji ležící letiště Ovda. Náklady na zbudování plotu jsou odhadovány na sedmdesát sedm milionu dolarů, většina z této částky pak bude financována přímo z rozpočtu ministerstva obrany. Všechny informace uveřejnilo ministerstvo obrany na svých webových stránkách.

Rozhodnutí o výstavbě nové ochrany hranic bylo izraelskou vládou odhlasováno v červnu loňského roku. Premiér Netanjahu označil novou stavbu za otázku národní bezpečnosti, nově budovaný plot přirovnal svou důležitostí k jeho protějškům na hranicích s Egyptem a Sýrií.

„Rozhodnutí o pokračování výstavby plotu je pro naši zemi velmi důležité. Tato stavba nám umožní blokovat příchod nelegálních imigrantů do Izraele. Samozřejmě nám to pomůže i v boji proti teroristům,“ vyjádřil se Netanjahu k nejnovější výstavbě.

Celý plot byl navržen brigádním generálem Eranem Ofirem. Ten je autorem už dřívějších bariér na hranicích s Egyptem. Nový projekt počítá s přístupovými cestami, pozorovatelnami a jinými obrannými zařízeními.

Zatím poslední opevnění vybudované v Izraeli pochází z roku 2013. Pětimetrový plot na hranicích na Sinajskému poloostrovu podle vládních zpráv výrazně omezil nejen imigrační vlnu do země, utlumil rovněž pašování drog přes hranice. Podobný úspěch si vláda slibuje i od nového projektu.

Hranice Izraele s Jordánskem je jediným úsekem, který prozatím není střežen žádnou fyzickou bariérou. Izraelské ministerstvo obrany očekává, že na třicetikilometrový plot později naváže i dalšími stavbami a uzavře tak kompletně celou dvě stě kilometrovou hranici.

Čtěte také: Izrael rozbil buňku Hizballáhu. Rekrutoval Palestince pro teror

Čtěte také: Izraelci zatkli mladíka, který ubodal matku šesti dětí

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články