Bijí mě, píše dcera uzbeckého vůdce. Karimov ji dal zavřít

Z RODINY DIKTÁTORA

Bijí mě, píše dcera uzbeckého vůdce. Karimov ji dal zavřít
Gulnara Karimova Foto: wikipedia/Timir01
Svět

Dcera uzbeckého diktátora Islama Karimova je od února nezvěstná. Jednačtyřicetiletá Gulnara Karimovová, odpůrkyně svého otce, se podle posledních informací nachází v domácím vězení. Opakovaně ji prý bijí. Zprávu přinesla BBC, která dostala dopis údajně od samotné Gulnary. V jejím domě v Taškentu ji hlídají ozbrojené stráže.

Gulnara Karimovová zmizela z doslechu v polovině února. Teď o sobě dává vědět prostřednictvím údajně propašovaného dopisu ze svého domácího vězení stanici BBC. „Jsem pod velkým psychickým i fyzickým tlakem,“ píše v ručně psaném dopisu Karimovová. „Jsem opakovaně bita, můžete spočítat modřiny na mé ruce. Nikdy jsem si nemyslela, že se něco takového může stát v civilizované rozvíjející se zemi, za kterou se Uzbekistán považuje.“ Grafolog odhadl pravost propašovaného dopisu na 75 %.

Karimovová byla velmi aktivní přispěvatelkou na internetu. Na svých webových stránkách a účtu Twitter sdílela pravidelně svoje postřehy zejména ke stavu země a politice svého otce. Přes Twitter si i vyměňovala urážky se svojí sestrou. Ani její webové stránky, ani Twitterový účet ovšem nejsou v současné době v provozu. Nedostupné či zrušené.

Jste čarodějnice otcova režimu!

Nejstarší dcera hlavy státu Gulnara patří k otevřeným kritikům režimu svého otce. Už v minulosti několikrát napadala jeho politiku. Také se ostře stavěla proti své matce a sestrám, které nazývala „čarodějnicemi a posluhovačkami diktátorského režimu“ jejího otce. Před roztržkou s rodinou ovšem byla součástí režimu. Působila jako velvyslankyně Uzbekistánu ve Španělsku, kde ji v současnosti vyšetřují kvůli nařčení z korupce.

Uzbeckého prezidenta Islama Karimova pozval v únoru Miloš Zeman do České republiky. Dvoudenní návštěva, během níž mělo dojít k uzavření několika bilaterálních dohod, byla ale prozatím odložena. Ukázalo se, že se s uzbeckým diktátorem ostatní čeští politici nechtějí setkat. Účast postupně odřekli premiér Bohuslav Sobotka i dalších několik ministrů a pražský primátor Tomáš Hudeček. Oficiálně se všichni omluvili, že jsou zaneprázdnění.

Proti návštěvě Karimova se důrazně postavila organizace Člověk v tísni, která dlouhodobě sleduje lidskoprávní situaci v Uzbekistánu a postupy Karimova autoritářského režimu. A rozjela velkou mezinárodní kampaň. Za poslední dobu se s Karimovem odmítlo setkat hned několik západních státníků - Catherine Ashtonová či Herman von Rompuy.