‚Vládní strany si chystají předvolební tahák na důchodce‘

Předvolební miliardy

‚Vládní strany si chystají předvolební tahák na důchodce‘NOVÉ 1
Domov

Filip Nachtmann

Dát vládě pravomoc zvyšovat důchody i bez souhlasu parlamentu? Podle pravicové opozice populistické a nesystémové řešení, které umožní kabinetu zvyšovat penze třeba před volbami. Sněmovna návrh schválila ve středu, proti byli jen poslanci ODS a TOP 09. Pokud novelu schválí i senátoři a podepíše prezident, bude moci vláda zvyšovat důchody nad rámec zákonné valorizace až o 2,7 procenta.

Kabinet původně navrhoval hranici 1,7 procenta, ještě o procentní bod vyšší nakonec po dohodě v koalici prosadili sociální demokraté. Schválená mez by příští rok umožnila zvýšit vládě starobní penze v průměru asi až o 300 korun měsíčně. Koalice se zatím shoduje na valorizaci zhruba o 200 korun. Jenže novinka se vůbec nelíbí pravicové opozici, podle níž bude lehce zneužitelná.

„Není možné, aby vláda mohla rozhodovat o miliardách korun bez souhlasu parlamentu. Sobotkova populistická vláda by tak mohla opatření zneužít před volbami a důchody navyšovat jenom tehdy,“ varuje například poslanec ODS Adolf Beznoska. Senioři podle něj potřebují především jistotu a důchody by proto měly růst pravidelně: „Nejen jednorázově podle rozmaru Sobotkova kabinetu.“

Občanští demokraté navrhovali, aby penze rostly každý rok minimálně o 1,2 procenta, nicméně by muselo jít o systémové a ne nahodilé zvyšování důchodů. To ale neprošlo. „Levice tak opět dokázala, že jí nejde o vyšší životní úroveň starých lidí, chce si jen za peníze nás všech kupovat přízeň před volbami,“ tvrdí poslanec Vladislav Vilímec (ODS).

Pro důchodovou novelu ve středu hlasovalo 138 poslanců, kromě těch koaličních i zástupci opozičních KSČM, Úsvitu a nezařazení. Proti byli jen poslanci ODS a TOP 09.

‚Koalice dělá vše pro prohlubování deficitu‘

„Koalice pokračuje v destabilizaci důchodového systému. Důchodový účet loni skončil se schodkem 33,6 miliardy korun a je v dlouhodobé ztrátě. Koalice dělá vše pro to, aby se tento deficit dále prohluboval,“ přidala se ke kritice Markéta Adamová z TOP 09. Přijatá změna podle ní navýší schodek důchodového účtu zhruba o pět miliard ročně.

Důchody se v Česku zvyšují vždy od ledna, a to o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Tyto ukazatele za poslední období byly nízké, takže měsíční penze letos vzrostla v průměru jen o 40 korun. Zákonodárci proto pro tento rok přidali důchodcům jednorázově 1 200 korun navíc.

Vláda už v minulosti možnost schválit i vyšší než zákonnou valorizaci měla. Před několika lety však toto opatření bylo zrušeno.

Čtěte také: Sněmovna schválila, aby horníci odcházeli do penze o sedm let dřív