Sobotka: Trump aspoň ví, kde leží Česká republika

TRUMPŮV VOLEBNÍ TRIUMF

Sobotka: Trump aspoň ví, kde leží Česká republikaAKTUALIZOVÁNO
Bohuslav Sobotka Foto: FOTO: Jan Zatorsky
1
Domov

bp Echo24

Po volebním triumfu Donalda Trumpa nenechal na gratulaci dlouho čekat ani premiér Bohuslav Sobotka. Největší výzvou podle něj pro nově zvoleného amerického prezidenta bude překonat rozdělení společnosti, ke kterému sám přispěl. Nicméně jako výhodu Sobotka vidí, že Trump na rozdíl od některých předchůdců ví, kde leží Česká republika. Babiš vítězství republikána vysvětlil tím, že Američané mají dost korupce a starých pořádků.

„Trump vsadil na agresivní populismus, shromáždil protestní hlasy zprava i zleva. Nejtěžší teď bude překonat vzniklé rozdělení americké společnosti,“ napsal Sobotka na Twitteru.

V předešlých příspěvcích vyjádřil naději, že Spojené státy americké budou pro Českou republiku i nadále spolehlivým partnerem a spojencem. „Trump, na rozdíl od některých předchůdců, alespoň ví, kde leží Česká republika,“ dodal premiér.

Trumpovi gratuloval na svém Facebooku také ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Zvítězil podle něj kandidát, proti kterému se všichni stavěli. Výsledek amerických voleb podle něj ukázal, že Američané už nechtějí zavedený systém klientelismu, korupci a staré pořádky a žádají naopak změnu.

Od Donalda Trumpa si Babiš mimo jiné slibuje, že pomůže Evropské unii vyřešit problém s migrační krizí. „Pevně doufám, že bude Trump respektovat spojenectví v NATO. Evropské unii snad pomůže vyřešit problém migrace ukončením konfliktu na Blízkém východě, což jeho předchůdce Barack Obama nezvládl,“ napsal Babiš.

Jako volání Američanů po změně si Trumpovo vítězství vykládá také šéf další koaliční strany KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Lidé podle něj dali najevo, že chtějí řešit své problémy. Zároveň to označil jako určité varování nebo inspiraci.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) se domnívá, že by mohl trumf Trumpa pozitivně zapůsobit na Severoatlantickou alianci. Uvedl, že jeho zvolení by mohlo pozitivně zvýšit tlak na evropské členy NATO, aby zvedli rozpočet na obranu.

Pravicová opozice doufá, že Trump nepromění předvolební sliby v činy

Předseda ODS Petr Fiala je přesvědčený, že období vlády Donalda Trumpa bude klást nové nároky na českou diplomacii. „Nadcházející Trumpovo období přinese nové nároky na českou vládu a diplomacii. I proto je nutné, abychom se byli schopni na zásadních otázkách naší zahraniční politiky shodnout. V obhajobě našich národních zájmů budeme silní jen tak, jak budeme doma jednotní,“ uvedl pro ČTK.

Podobně smýšlejí i další politici pravicové opozice. Výhra Donalda Trumpa není podle předsedy hnutí STAN Petra Gazdíka dobrou zprávou pro Evropu ani svět. „Ale počkejme, jestli nabubřelá předvolební prohlášení přetaví v činy. Obávám se ale dalšího izolacionismu USA,“ řekl ČTK v reakci na vítězství Trumpa v amerických prezidentských volbách.

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek zase vyjádřil na svém Twitteru naději, že Trump nesplní své volební sliby. „Respektovat demokratickou volbu je samozřejmost. Teď doufejme,že řadu svých předvolebních slibů Donald Trump nesplní,“ napsal Kalousek.

Stejného názoru je také exministr zahraničí a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, podle kterého nelze než doufat, že nedojde ke změně dlouhodobého směřování USA. Přesto očekává politické zemětřesení ve světě. V kampani podle něj Trump přeháněl, ale byla v tom i část jeho přesvědčení. „Samozřejmě, že ne všichni kandidáti uskutečnili vše, co (v kampani) říkali, ale obyčejně část přesvědčení naplnili,“ řekl ČTK.

Čtěte také: Zaorálek gratuluje: Trump vnese nové pohledy. Ostatní jsou opatrnější

Ovčáček: Volby v USA ukázaly, že lze porazit média a pseudoelity