1

21, srpen 1968 – Pamatuju si

Narodil jsem se v roce 1972, takže jsem srpnovou okupaci a ruské tanky nezažil. Ale prožil jsem pod vládou komunistů docela dost let. A pamatuju si.

Pamatuju si, jak nám učitelka při návštěvě Národního muzea tvrdila, že průstřely v průčelí udělali prchající Němci v roce 1945.

I na to, jak mi dědeček vyprávěl, že tam v roce 1946 ještě nebyly. Ale ať to ve škole neříkám. A zvlášť ne před touhle soudružkou.

Pamatuju si na to, jak jsem nechápal, co je na Kunderově Žertu a Škvoreckého Zbabělcích špatného.

I na to, jak mi češtinář tyhle dvě knížky opatrně vytrhnul ze čtenářského deníku. “Chceš dál studovat, ne?”

Pamatuju si, jak Husák směšnou čechoslovačtinou vyprávěl, jak se máme každý rok lépe a lépe.

I na to, jak chutnaly špagety s protlakem. Protože nic jiného v obchodě moc nebylo.

Pamatuju si, jak v komunistické televizi dávali western s Deanem Reedem a jak ho chválili za to, že utekl do Východní Evropy.

I na to, jak rušená Svobodná Evropa hlásila počty lidí, které komunisti zastřelili při pokusu o nelegální přechod hranice.

Pamatuju si, jak jsem listoval svázaným ročníkem Mladého světa z roku 1968 a ptal se své mámy, proč už tam nemůže psát.

I na to, jak mi vyprávěla, jak jí kvůli reportáži o Fučíkovi jeho vdova Gusta vyhrožovala tak dlouho, dokud si sama nemyslela, že už nemůže mít děti. A jak si první týdny těhotenství kvůli tomu myslela, že jsem žaludeční vřed.

Pamatuju si, jak jsem v srpnu 1989 šel ze zkoušky kapely domů do Žitné ulice a zastavil mě policajt, ať mu ukážu občanku.

I na to, jak mi dal facku, když jsem se ho zeptal: “Z jakého důvodu?”

Pamatuju si, jak jsem nerozuměl tomu, že se v roce 1948 komunistům povedl převrat.

I na to, že po přečtení posledních výroků pánů Babiše, Pelikána, Zaorálka nebo Zemana mám pocit, že je ta doba zase trochu blíž. I když je rok 2017.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.