Obraz mučeného velikána, na něhož plivou trpaslíci

Miloš Zeman, jeho slova a činy

Obraz mučeného velikána, na něhož plivou trpaslíciTÝDENÍK ECHO
Domov

Ondřej Štindl

Na Pražském hradě byli minulý týden při oslavách nejdůležitějšího státního svátku vyznamenáni také normalizační aparátčík, vlivná figura pozdně komunistického popu, kapelník, komik a později (ehm) svérázný politik, jehož největší zásluhou je zřejmě pohotovost, s níž častuje nadávkami kritiky prezidenta Miloše Zemana. Pobouřené reakce se pochopitelně dostavily, spolu s nimi ale také – jako poslední dobou vždycky – pocit vyčerpání Zemanem.

Českému prezidentovi se podařilo vytvořit něco jako perpetuum mobile, mašinu, která běží a běží, v chodu se udržuje prakticky sama a funguje v Zemanův prospěch. Hlava státu dá impulz, dopustí se čehosi v očích lidí mimo fanklub hlavy státu skandálního, vyprovokuje je tím k pobouřeným reakcím, jež ovšem v důsledku jenom upevní prezidentovu pozici v táboře Zemanových stoupenců. Stvrdí platnost obrazu Miloše Zemana tak, jak ho mají rádi, tedy jako člověka ostrakizovaného oficiálními médii, umlčovaného, ale nikoliv umlčeného, mučeného velikána, na nějž plivou trpaslíci, ale on jde neochvějně dál a pálí jim do vztekem sešklebených tváří tu svou pravdu.

Jak řekl čerstvý nositel medaile Za zásluhy František Ringo Čech Parlamentním listů (komu taky jinému): „Šakali (sic) štěkají, ale karavana táhne dál.“ Bojovník proti intelektuálnímu a mediálnímu establishmentu Miloš Zeman je přitom možná budovatelem establishmentu nového, který si bylo možno s různou mírou udivenosti prohlížet na fotkách z oslav 28. října. Jakéhosi symbiotického spojení pozapomenutých veličin časů, jež optimisté považovali za již uzavřené, a současného prezidentova okruhu. To vše podepřeno respektem, jejž nutně budí někteří laureáti ze sfér mimo politiku a veřejnou diskusi. Přímočaře a poeticky to popsal Bohumil Doležal: „Do tohoto úděsného danse macabre se někdy připlete i docela nevinný člověk, stává se to a stalo se to tentokrát. Zvlášť líto mi je toho chlapce, který přišel o život, když bránil spolužačku před útokem schizofreničky. Všichni v sále přítomní papaláši při jeho ocenění povstali a tleskali: vítej mezi námi, ode dneška už jsi taky zombie, jako my.“

Celé téma o prezidentu Zemanovi si přečtěte v Týdeníku Echo – buď v tištěné, anebo zde v elektronické verzi.