‚Číňani mi sebrali vlajku a kopali mě na zemi‘

‚Číňani mi sebrali vlajku a kopali mě na zemi‘
Filip Lexa s vlajkou Východního Turkestánu Foto: FOTO: Oliver Jahn
11
Domov
Oliver Jahn
Sdílet:

Kopání na zemi a bití násadami od vlajek. Čínští vítači prezidenta Si Ťin-pchinga v úterý ráno brutálně napadli jednoho z přihlížejících, který nesl vlajku Východního Turkestánu. Symbol území nynější čínské provincie Sin-ťiang Číňané sebrali z rukou Filipa Lexy. Studenta čínské literatury pak i fyzicky napadli, muž skončil na zemi a před zásahem policie do něj dokonce několik čínských vítačů kopalo.

Návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v České republice se nese v duchu represí a násilných střetů. Alespoň to tak vypadá podél tras prezidentského konvoje, který místy kromě nadšených davů Číňanů s rudými vlajkami a transparenty potkávají také skupinky protestující proti současné návštěvě. Kromě odporu nejčastěji v podobě tibetských vlajek jsou k vidění i další antičínské symboly, u Chotkových sadů to byly vlajky Východního Turkestánu.

„Napadli mě v době, kdy kolem projížděla kolona čínského prezidenta,“ řekl pro ECHO24.cz student Filip Lexa, který na místo přišel dle svých slov z vlastního přesvědčení. „Měl jsem v rukou vlajku Východního Turkestánu, kterou mi někdo z přítomných vytrhl a vrhli se na mě.“

Světlemodrá vlajka Východního Turkestánu s islámským půlměsícem a hvězdou byla trnem v oku několika přihlížejícím, kteří se sice jevili jako etničtí Číňané, někteří ale uměli lámaně česky. „Vlajku mi vzali, kam zmizela nevím, ještěže jsem měl náhradní. Po napadení jsem skončil na zemi, bušili do mě tyčemi a dokonce mě i kopali do břicha,“ pokračoval Filip Lexa o nepříjemném zážitku.

Doktorand čínské literatury vyvázl i díky rychlému zásahu policie bez vážnějších zranění, z celého incidentu byl ale viditelně otřesený. Krátce po útok před desátou hodinou dopolední na místo dorazila i jednotka pořádkové policie se štíty a helmami, žádné střety ale řešit nemusela.

Na křižovatce u Chotkových sadů se podél ulic shromáždily desítky lidí s rudými čínskými vlajkami, foukačkami a transparenty s čínskými, anglickými i českými hesly vítající např. „tatíčka Xi“. Jakýkoliv pokus o prezentaci jiné než čínské vlajky trestali přítomní asiaté obklopením dotyčného, máváním několikametrovými vlajkami i případnými strkanicemi, které musela krotit policie. Po pondělních střetech podél trasy konvoje tak střety pokračují, posílena byla nicméně přítomnost policie, která se snaží případným střetům bránit.

Východní Turkestán se rozkládal na území současné největší autonomní oblasti Čínské lidové republiky Sin-ťiang. Ujgurská menšina, která téměř z poloviny tvoří místní obyvatelstvo, protestuje proti čínské nadvládě a podmínkám, které úřady uplatňují, jako pokuty za více dětí. V oblasti došlo k několika teroristickým útokům, kteří extremističtí Ujgurové vysvětlují jako snahu o oddělení od ČLR.

Čtěte také: Organizované skupiny Číňanů s holemi ovládaly trasu prezidenta

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články