Odplata za ruské manévry? Do Polska dorazily spojenecké tanky

Odplata za ruské manévry? Do Polska dorazily spojenecké tankyNOVÉ
Americké tanky M1 Abrams Foto:

Foto: Autor: 7th Army Joint Multinational Training Command from Grafenwoehr, Germany – 1/1 CD conducting defensive operations during Combined Resolve II, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=33127723

Svět

vojenské manévry

ls

Na západě Ruska a Běloruska začaly ve čtvrtek vojenské manévry, kterých se účastní tisíce vojáků. Jako odpověď nasadila armáda Spojených států do Polska své tanky a nahrazuje tak čtvrtou pěší divizi, která byla v Evropě devět měsíců. Výsadek zahrnuje na 200 obrněných vozidel, informuje deník The Independent.

Ruské a běloruské jednotky se účastní manévrů nazvaných Západ 2017, kdy se snaží odrazit agresi, která je na ně namířená ze západních vojsk. Sousední státy, které zahrnují pobaltské státy a Polsko podobná cvičení znervózňují. Právě do Polska dorazily tanky ze Spojených států, které mají reagovat na podobné manévry.

Podle serveru The Independent dorazilo do Polska 87 tanků M1 Abrams, 103 vozidel bojové pěchoty Bradley a 18 houfnic Howitzer. Celý výsadek pak má zahrnovat ještě doprovodnou techniku, jako například nákladní automobily a ostatní vybavení. Zejména tanky byly přepraveny z Německa po kolejích či ve speciálních tahačích.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Cvičení Západ 2017 se koná až do 20. září. Podle Ruska a Běloruska, se manévrů zúčastní 5500 ruských a 7200 běloruských vojáků. Zapojit se má také 250 tanků, 200 děl a desítka vojenských lodí. S tím nesouhlasí velení jak Spojených států, tak NATO, podle kterých má být nasazeno celkem až 100 000 vojáků. Cvičení se tak má stát největším po období studené války.

Vztahy mezi Ruskem a Západem poklesly na nejnižší bod od konce studené války poté, co Moskva na jaře 2014 anektovala ukrajinský poloostrov Krym, a po vypuknutí povstání proruských separatistů na východě Ukrajiny, kde si konflikt za tři roky vyžádal více než 10 000 mrtvých. Západní obavy z manévrů Západ 2017 sahají od podezření, že ruské jednotky se v Bělorusku usadí natrvalo, až po překvapivý útok na Pobaltí.

Čtěte také: 

Putinův spolupracovník nadával prokurátorovi. Kvůli odposlechům, kterými se baví celé Rusko

Mohutné cvičení v Bělorusku je obranné, ujišťují Rusové Petra Pavla

Související články