Do Česka patrně přiletí legendární bombardéry B-52

Proběhne cvičení Ample Strike

Do Česka patrně přiletí legendární bombardéry B-52NOVÉ
Bombardér B-52 Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Domov

Echo24

Na letošní mezinárodní letecké cvičení Ample Strike by opět USA mohly do Česka vyslat strategické bombardéry B-1B a B-52. Nácviku předsunutých návodčích s leteckými osádkami se zúčastní včetně českých vojáků zástupci 19 armád, o účasti dalších se jedná. Celkem by tak na konci srpna a na začátku září v Česku cvičilo více než 1000 vojáků. ČTK to dnes sdělila vedoucí tiskového a informačního střediska Ample Strike Denisa Vernerová.

Podrobnosti chystaného cvičení zástupci aliančních a partnerských zemí domlouvali na úterní a středeční konferenci. Diskutovali o plánu letecké i pozemní části cvičení a podmínkách logistického zabezpečení. Ample Strike 2017 je naplánován od 23. srpna do 12. září.

„Hlavním cílem je sladění výcviku předsunutých návodčích s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek v mnohonárodním prostředí,“ uvedla Vernerová. Piloti si procvičí také doplňování paliva za letu a česká armáda schopnost postarat se o spojenecké vojáky, dodala.

Cvičení se zúčastní podobné počty vojáků jako loni. „Z více než tisíce cvičících by mělo být do 400 příslušníků z armád aliančních a partnerských zemí a přibližně dvě stovky vojáků z Aktivní zálohy AČR. Účast zatím potvrdilo 19 zemí včetně ČR a další státy jsou stále v jednání,“ poznamenala Vernerová.

Využívat se budou výcvikové prostory v Boleticích a na Libavé, vrtulníkové a letecké základny Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou a Čáslav nebo letiště v Pardubicích a prostory 15. ženijního pluku v Bechyni.

Kromě českých letounů nad Českem budou létat třeba polské Suchoj Su-22 nebo německé stroje Tornado. „Američané přislíbili strategické bombardéry B-1B a B-52, které budou působit z domovské základny v Anglii,“ dodala Vernerová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Asadovo letectvo se stahuje pod ruskou ochranu, bojí se útoků USA