13. komnata AB: Tito právníci pomohli Babišovi k penězům a moci
Nejbližší osoby, které pomohly
Libor Široký, Alexej Bílek, Václav Knotek, Vojtech Agner – jména, která naprosté většině obyvatel nic neřeknou. Pro Andreje Babiše to byly a jsou jedny z nejbližších a nejdůležitějších osob v jeho úzkém kruhu. Všichni jsou právníci a každý z nich sehrál klíčovou roli v některém z kontroverzních případů, jež lze zařadit do Babišovy třinácté komnaty. Včetně kauzy Farmy Čapí hnízdo.
Vezměme to popořádku. Libor Široký pracoval v 80. letech jako důstojník kontrarozvědky Státní bezpečnosti, konkrétně na odboru zaměřenému proti „ideodiverzním a emigrantským centrům“. Měl na starosti třeba zdejší spolupracovníky Rádia Svobodná Evropa. V 90. letech se Široký stal právníkem Agrofertu, původně české odbočky slovenského podniku zahraničního obchodu Petrimex, kde si Babiš vybudoval základ pro svoji pozdější podnikatelskou kariéru. V roce 1995 Babiš z dnešního pohledu zcela nepřípustným způsobem odstřihnul Agrofert od bratislavské matky – téměř dvě třetiny jeho akcií při navyšování základního jmění si připsala společnost O.F.I., schránková firma ze Švýcarska, jejíž vlastnické pozadí ministr financí dodnes odmítá zveřejnit. Neznámého majoritního akcionáře pak na valných hromadách Agrofertu zastupoval právě Libor Široký. Zůstal svému šéfovi věrný a v současnosti je předsedou dozorčí rady holdingu.
Alexej Bílek sice v StB před sametovou revolucí nepracoval, zato ale působil v jiné základně totalitního režimu, na Vysoké škole politické ÚV KSČ. Tehdejší vazby udržoval i po roce 1989, v devadesátých letech byl činný ve společnosti Futura, vydavateli komunistického deníku Haló noviny, později se stal členem rady Česko-ruské společnosti. V Agrofertu má tento advokát pověst Babišova věrného psa, schopného dřít pro majitele až do úmoru. Prokázal to například v roce 2007, kdy pomohl Babišovi vyzrát na lobbistu Jacka Spyru, jenž od majitele holdingu požadoval 10 miliónů korun, údajně pro zajištění beztrestnosti v Polsku. Trestní stíhání mělo souviset s vleklým sporem s polským koncernem PKN, který Babiše odstavil od privatizace českého Unipetrolu. Spyra skončil ve vězení a další aktér kauzy, externí spolupracovník Agrofertu Tomáš Kejla, za podivných okolností zemřel. Alexej Bílek v současnosti vede právní divizi koncernu.
Václav Knotek je o generaci mladší než Široký a Bílek, jeho „zásluhy“ jsou nicméně srovnatelné. Právě tento amatérský pěvec, jenž získal angažmá v Brixiho akademickém souboru, vystupoval v lednu 2008 jako zástupce akcionáře na valné hromadě Farmy Čapí hnízdo (právě tehdy se firma přejmenovala z předchozího ZZN Agro Pelhřimov). Druhým zástupcem byla Gabriela Knapová, která podle serveru HlídacíPes.org také pracuje pro Agrofert. Knotek tehdy odstoupil z dozorčí rady, akcie Čapího hnízda poté převzal „neznámý“ vlastník, advokát ale v následujících letech dál řídil jeho valné hromady. V rozhovoru pro podnikový magazín z léta minulého roku se uvádí, že Knotek „se věnuje právnímu poradenství pro Agrofert zhruba šestnáct let“. Podílel se například na akvizici vydavatelství MAFRA, skupiny Londa a potravinářských firem Zedníček nebo Procházka. „Svým bystrým právním úsudkem pomáhá již čtvrtým rokem také Nadaci Agrofert, ve které působí jako člen správní rady,“ napsal o něm časopis holdingu.
Slovenský advokát Vojtech Agner je v tuzemsku málo známý, pro Babiše ale pracuje patrně nejdéle ze všech jmenovaných. Znají se ještě z Bratislavy. Asistoval prakticky na všech významných etapách Babišovy podnikatelské expanze na Slovensku. Koncem 90. let se Agner zjevil ve funkci konkursního správce bratislavské chemičky Istrochem. Soud sice konkurz zrušil, Agrofert se ale po několika letech někdejšího výrobce výbušnin stejně zmocnil, když záhadně zůstal jediným uchazečem a získal podnik s rozsáhlými pozemky uvnitř slovenské metropole za cenu kolem 200 miliónů korun. Agner také Babiše obhajoval před soudem, který posuzoval oprávněnost ministrovy evidence mezi spolupracovníky StB. Otisk jeho kanceláře se objevil rovněž v operaci, jež by v Česku mohla způsobit rozruch srovnatelný s kauzou Čapí hnízdo. Babiš chtěl svoji pekárenskou divizi Penam rozšířit také o velké pekárny v Bratislavě a Žilině, narazil ale na slovenský antimonopolní úřad. V době, kdy už působil v politice, pohltil bratislavskou pekárnu přes malou firmu, aby splnil formální požadavky pro hospodářskou soutěž. Žilinskou pekárnu zase ovládla firma advokátů, z nichž minimálně jeden dříve pracoval u Agnera a zastupoval Agrofert před soudy.
Bez věrných právníků by se Babiš nepochybně nedostal tam, kde dnes je – v podnikání i v politice. Občas se zapomíná, že advokátkou je také Radmila Kleslová, dlouholetá lobbistka Agrofertu, ale i koncernu ČEZ, a také pražská funkcionářka ČSSD a později šéfka pražské buňky hnutí ANO, jež byla loni vytlačena do ústraní. A titulem JUDr. se pyšní také Jiří Veselý, bývalý vysoký důstojník protikorupčního policejního útvaru, jeden z mnoha bývalých policistů, který dnes slouží Babišovi. Nyní je Veselý šéfem divize vnitřní bezpečnosti Agrofertu.
Čtěte také: Čapí hnízdo patřilo pod Agrofert. Na držiteli akcií nezáleží