Zaplaťte nám polovinu plotu proti migrantům, píše Orbán do Bruselu

Zaplaťte nám polovinu plotu proti migrantům, píše Orbán do BruseluNOVÉ
Hraniční plot mezi Maďarskem a Srbskem Foto:

Foto: Shutterstock

Svět

Maďarsko chce přes 200 milionů eur

Maďarský premiér Viktor Orbán požádal Evropskou unii o uhrazení poloviny nákladů na stavbu plotu, který Maďarsko vybudovalo na svých jižních hranicích, aby zabránilo ilegálnímu pronikání migrantů na své území. Podle úřadů výdaje činily kolem 800 milionů eur (přibližně 21 miliard korun). Informovala o tom dnes agentura AP.

Příslušný dopis, datovaný 31.8. 2017, odeslal předseda maďarské vlády předsedovi Evropské komise Jeanu-Claudeu Junckerovi. Uvádí v něm, že ploty postavené v roce 2015 chrání nejen Maďarsko, „nýbrž celou Evropskou unii proti záplavě ilegálních migrantů“.

Orbán přitom podle AP napsal, že Evropa potřebuje projevit solidaritu s maďarským úsilím ochránit hranice, a ne jen s Řeckem a Itálií, tedy se zeměmi, které nesly hlavní nápor migrační vlny.

Vedoucí představitelé Evropské unie kritizují Maďarsko za nedostatečný projev solidarity, protože odmítá na své území vpustit žadatele o azyl, kteří by měli být přemístěni z Řecka a Itálie, dokud nebude rozhodnuto o jejich žádosti o udělení azylu.

Čtěte také: Antisorosovská kampaň není antisemitská, zastal se Netanjahu Orbána

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články