1 Zkušební verze

Startuje EET. Podnikatelé online pokladny bojkotují

NOVÉ

Témata: , , , ,

Dnešním dnem startuje zkušební verze elektronické evidence tržeb (EET). Hoteliéři a restauratéři o dobrovolnou evidenci ale příliš nestojí. Z desetitisíců podnikatelů a živnostníků, kterých se první fáze týká, se u finanční správy registrovala zatím zhruba třetina z nich. Ostrý provoz novinky z pera ministra financí Andreje Babiše (ANO) začne od 1. prosince.

„Samozřejmě, že to nechávám na poslední chvíli. V EET nevěřím, jde jen o to, aby si úřady odzkoušely, jak systém funguje nebo nefunguje,“ uvedl majitel pražské restaurace Atelier Red & Wine Lubo Mikuš, kterého by náklady spojené se zavedením online pokladen měly vyjít na několik tisíc korun. „Problém není, kolik to stojí. Nejsou ošetřená například storna. Když mi zaměstnanec bude chtít udělat zlo, může útratu několikrát vystornovat a upozornit tak na nás finanční úřady,“ doplnil.

Restauratérovi vadí také udavačský web, na kterém mohou lidé pod příslibem anonymity nahlásit ty podnikatele a živnostníky, kteří zákazníkům nevydají účtenku. Finanční správa ho plánuje spustit od prosince. „Někdo si na vás zasedne, nahlásí vás a vy se tomu neubráníte. Pak vám budou několik měsíců daňoví kontroloři procházet účetnictví,“ dodal Mikuš z Ateliéru.

Více zde: Babišovi anonymní udavači. Plnění občanské povinnosti, nebo fízlování?

Zapojit se dříve, než ukládá zákon, neplánuje ani hospodský z pražské pivnice U Hrocha. „Vybavení máme, zažádali jsme i o autentizační údaje. Zapojíme se ale až v prosinci. Dobrovolně tržby evidovat nechceme,“ řekl deníku Echo24.cz. Oproti tomu otestovat si evidenční systém plánuje provozní z krkonošské Boudy pod Sněžkou. „Chceme vědět, jak to funguje. Co se týče vybavení, které je k evidenci potřeba, všechno máme,“ komentoval Jiří Holeček.

Podnikatele a živnostníky nabádá, aby se zapojili do zkušební verze EET, Asociace hotelů a restaurací. Lidé by to podle ní neměli nechávat na poslední chvíli. „Našim členům doporučujeme systém testovat již v listopadu a tím získat čas na případné doladění některých technických nebo metodických otázek. To, že se do evidence tržeb podle informací ministerstva financí momentálně zaregistrovala zhruba třetina podnikatelů, bereme jako docela dobrý poměr. Vzhledem k tomu, že je ještě měsíc na testování systému,“ popsal prezident asociace Václav Stárek.

Výjimku z pohostinství má stánkové občerstvení

Elektronická evidence tržeb se v první fázi měla dotknout až 60 tisíc restauratérů a hoteliérů. Výjimku z pohostinství dostali ale stánkoví prodejci občerstvení bez zázemí pro zákazníky, kteří se do EET zapojí až v březnu 2018. „Bude to mít negativní dopad nejen na efektivitu výběru tržeb, ale hlavně na rovné podmínky podnikání na trhu, prakticky ve stejném oboru podnikání – tedy pohostinství. Nevnímáme to pozitivně,“ doplnil Stárek.

V důsledku toho se podle ministerstva financí snížil i počet těch, kteří začnou od prosince povinně evidovat tržby, na 40 tisíc podnikatelů. Aktuálně si podle údajů resortu autentizační údaje vyzvedlo přes 20 tisíc lidí. Ministerstvo zřídilo v souvislosti se zavedením online pokladen také speciální telefonickou infolinku, denně vyřídí až 400 dotazů.

Během zkušebního provozu EET si podnikatelé a živnostníci mohou vyzkoušet funkčnost systému i to, zda funguje oboustranná výměna dat s úřady. Řada z nich se však obává, že systém neunese počáteční nápor a bude kolabovat tak, jak to bylo v případě jiných registrů (třeba registr vozidel v roce 2012 zkolaboval deset minut po spuštění). Pokud se tak stane, je na podnikateli, aby zajistil dodání dat finanční správě, a to do 48 hodin. Jinak mu hrozí finanční sankce. Stejně tak v případě, že nevytiskne účtenku. Úřady mu mohou uložit až půlmilionovou pokutu.

Odklad účinnosti EET o dva roky se ještě snaží prosadit opoziční TOP 09. Podle poslaneckého návrhu by tak legislativní novinka platila od roku 2019 naráz pro všechny bez výjimky. Vláda k úpravě zaujala zkraje minulého týdne odmítavé stanovisko. Sněmovna by měla návrh podle TOP 09 projednat ve zrychleném řízení, tedy schválit nebo zamítnout již v prvním čtení. Poslanci se ho budou snažit prosadit na program listopadové schůze dolní komory. Už teď je ale jasné, že i kdyby k tomu byla ze strany zákonodárců vůle, odklad se schválit do spuštění nestihne.

Systém EET v ostrém provozu odstartuje v prosinci. Poslední vlna je naplánovaná na 1. června 2018. Ministr financí Andrej Babiš si od zavedení online pokladen slibuje zlepšení výběru daní až o 18 miliard ročně a omezení šedé ekonomiky. Podle opozice to však zlikviduje živnostníky a drobné podnikatele. Novým pokladním vybavením se bude muset vybavit půl milionu subjektů.

Speciál k EET čtěte v novém čísle Týdeníku Echo. Vychází v pátek 4. listopadu

Čtěte také: EET je jako DDT. Největší útok Agrofertu na lidi

Petice proti EET. Její autor žádá okamžité zrušení elektronické evidence