Babiš vs. Kalousek: 5 věcí, na kterých se neshodnou
TELEVIZNÍ DUEL
Státní rozpočet, změny daňových zákonů i změny v dozorčích radách státních firem se staly hlavními tématy duelu mezi současným ministrem financí Andrejem Babišem a exministrem Miroslavem Kalouskem. Proběhl dnes v Otázkách Václava Moravce.
Současný ministr financí tvrdě odsuzuje počiny Nečasovy vlády. Exministr Kalousek počínání Babiše nevidí příliš optimisticky a navrhuje jiná řešení. Přečtěte si, jaké recepty české ekonomice chtějí oba politici ordinovat.
Investice
Nejdelší debata probíhala na téma státního rozpočtu. Babiš bývalému ministru financí vytýkal zmrazení české ekonomiky a zdůrazňoval nutnost investic. Kalousek naopak argumentoval tím, že současná vláda staví na opatřeních, jež připravil právě on. „Naše země potřebuje investice, potřebujeme přitáhnout zahraniční investory. Ale jak my máme investovat, když oni všechno zmrazili,“ prohlásil Babiš na adresu Nečasovy vlády. Zmrazení investic označil za destrukci, kterou musí současná vláda řešit.Kalousek na nařčení reagoval slovy: „Mě by zajímalo, jak dlouho si pan Babiš vystačí s tou argumentací, že za všechno může Kalousek.“
Státní rozpočet
Ministr Babiš chce mít v roce 2017 vyrovnaný rozpočet, to je ovšem podmíněno provedením opatření k výběru daní. Jako zásadní vidí právě investice. Kalousek navrhuje snižování strukturálního deficitu o půl procenta ročně. Vláda podle něj nemusí dělat vůbec nic, než nezvyšovat výdaje. Pak může držet dlouhodobou finanční stabilitu a nemusí ušetřit ani jednu korunu. S tím Babiš zásadně nesouhlasí.
Daňové úniky
Vyčítán byl Kalouskovi také výběr daní. Dle Babiše za Kalouskova působení přicházel stát o miliardy kvůli tzv. karuselovým obchodům. Podle Kalouska došlo v tichosti k celé řadě opatření. Argumentuje tím, že jeho odhady byly konzervativní a nikdy nechtěl slibovat nic, co nemohl splnit.
Výběr daní
Babiš hodlá v budoucnu zefektivnit výběr daní. Navrhuje elektronický výběr DPH a elektronickou evidenci tržeb dle chorvatského vzoru. Kalousek je v tomto směru připraven podpořit jakýkoliv návrh této vlády, který povede k zefektivnění výběru daní, ale to bude záležet na konkrétním návrhu. Ministerstvo financí také chce v září předložit návrh na vznik centrálního registru bankovních účtů.
Změny v dozorčích radách...
Velmi vyostřená diskuze proběhla v otázce změny v dozorčích radách státních podniků. Změny způsobily další konflikt v koalici. Nesouhlasí s nimi ani lidovci ani sociální demokraté a proti je i opozice. Podle nich si Babiš dosadil do dozorčích rad svoje lidi. To Babiš popírá a kritiku koalice ani opozice nechápe. Podle něho byly vybráni odborníci a experti. Kalousek na Babišovo konto řekl, že se „chová jako tygr v masně“. Dosázením svých lidí do významných postů v dozorčích radách pokračuje dle Kalouska pouze v kumulaci moci.
… konkrétně v Aeroholdingu
Probírala se především otázka vedení Českého Aeroholdingu. Babiš bude do čela navrhovat konzultanta Václava Řehoře, který se v pátek stal místopředsedou představenstva Českého Aeroholdignu. Nahradit má Miroslava Dvořáka. Řehoř by měl Český Aeroholding připravit na vstup na burzu. Babišovi koaliční partneři s tím ale nesouhlasí. Kalousek prohlásil, že Řehoř bude nepochybně Babišovým vazalem. „Na ty nejdůležitější místa si vždy vyberete ty, kteří vás slepě poslouchají.“ Při diskuzi o Aeroholdingu Babiš také vytkl Nečasově vládě prodej 44 % v Českých aeroliniích korejské firmě Korean Air. Nyní vláda nemůže rozhodovat o představenstvu bez souhlasu korejských aerolinií. Podle Kalouska, za jehož působení k prodeji došlo, tento krok ČSA zachránil.