1 Kde ve Francii čekat teroristický útok?

7 cílů, kde příště zaútočí teroristé. Rozvědce unikl tajný seznam

, NOVÉ

Témata: , ,

Střelba v Evropském parlamentu, útok uneseným letadlem na výškové budovy v Paříži a nebo útok sebevraha na letišti v Toulouse. To jsou podle francouzské vojenské rozvědky scénáře, jak by mohl vypadat další teroristický útok na území Francie. Vyplývá to aspoň z interního dokumentu rozvědky, který získala veřejnoprávní televizní stanice France 3.

Příslušníci francouzské vojenské rozvědky sestavili seznam sedmi možných cílů, kde by v budoucnu mohli udeřit islamisté. Cíle vytipovali na základě elektronické komunikace radikálů. Zpravodajci se zaměřili především na internetová diskusní fóra a na internetové účty, jež patří lidem, kteří jsou na seznamu osob podezřelých z extremismu. Rozvědka kromě možných cílů určila i pravděpodobnou formu útoku na tom kterém místě.

Například budovu Evropského parlamentu ve Štrasburku se radikálové podle rozvědky chystají vystřílet. Střelbu pak očekávají i na letišti v Toulouse, kde by zároveň mělo dojít k sebevražedným útokům. Sebevražedného atentátníka opásaného výbušninami pak podle rozvědky lze očekávat i v Městském muzeu moderního umění v Lille.

Podle dokumentu francouzské rozvědky, který se podařilo získat veřejnoprávní televizní stanici France 3, by se ale teroristé mohli pokusit i o zopakování útoků 11. září – v dokumentu se hovoří o leteckém útoku na výškové budovy v pařížské obchodní čtvrti La Défense.

Pomocí letadel či dronů by pak teroristé podle zpravodajců mohli zaútočit i na přístav v Marseille. Poslední dva možné cíle představují rafinerie v oblasti Lyonu a visutý most Le Pont de Saint-Nazaire, který se nachází v severozápadní Francii.

Zpravodajci ale v dokumentu upozorňují, že v tuto chvíli nemají informace, které by nasvědčovaly, že se teroristé chystají v nejbližší době zaútočit přesně na těchto místech – uvádí jen, že tyto cíle se jeví jako pravděpodobné s ohledem na internetové aktivity extremistů.

Když televizní stanice France 3 informovala o dokumentu vojenské rozvědky, ohradilo se proti tomu francouzské ministerstvo obrany. To uvedlo, že se jedná o dokument, který měl sloužit pouze ke cvičení zpravodajců. Zdroj zevnitř ministerstva, ale stanici France 3 autenticitu dokumentu potvrdil, když uvedl, že se jedná o skutečnou analýzu vojenské rozvědky, která měla za cíl vytipovat budoucí cíle radikálů.

Autenticitu dokumentu podle stanice France 3 dokazuje i to, že jen o den dřív, než ho získala k nahlédnutí, proběhlo bezpečnostní cvičení v rafinerii u Lyonu. Policisté zde simulovali útok s pomocí vozidla naplněného výbušninami. Vozidlo naplněné výbušninami je přitom přesně ten typ útoku, o kterém v souvislosti s rafinerií hovoří zpravodajci v dokumentu.

Čtěte také: Zachránil návštěvníky Bataclanu. Francouzi mu chtějí udělit občanství

Premiér Francie: Evropa nemůže přijmout všechny. Migrace ji ohrožuje

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.