1 Oběti války v Sýrii

Kdo vraždí v Sýrii civilisty? Rusko – Islámský stát 679:98

, NOVÉ

Témata: ,

V Sýrii bylo jen během ledna zabito téměř 1400 civilistů. Smrt poloviny z nich mají přitom na svědomí ruské ozbrojené síly, píše organizace Syrian Network for Human Rights (SNHR) ve své zprávě. „Pouze“ 98 civilistů přitom podle SNHR zabili teroristé z Islámského státu. SNHR je nezávislá lidskoprávní organizace, která dokumentuje porušování lidských práv ve válce v Sýrii.

V lednu podle údajů SNHR zemřelo v Sýrii rukou vládních ozbrojených sil prezidenta Bašára Asada 516 civilistů. Mezi nimi bylo 69 žen a 83 dětí. Průměrně tedy byly zabity tři děti denně, upozorňuje organizace a dodává, že 53 z 516 civilistů bylo umučeno.

Počet obětí mezi ženami a dětmi v měsíci lednu dosáhl 30 % z celkových obětí, což podle SNHR indikuje jasný záměr vládních sil útočit na civilisty. Nejvíce obětí pak našlo smrt v Damašku a na jeho předměstí, dále ve městech Dar‘á, Idlib a Aleppo.

Ruské nálety oproti tomu mají na svědomí 679 civilních životů, mezi nimi 94 dětí a 73 žen. Nejvíce obětí si vyžádaly nálety na město Dajr az-Zaur na východě Sýrie, o něco méně pak nálety na Aleppo.

101 civilních životů přičítá SNHR na vrub extrémistickým islámistickým skupinám. Za smrtí 98 civilistů stojí obávaná organizace Islámský stát, 3 má na svědomí An-Nusrá, syrská vojenská organizace. 3 civilisty, z nichž jeden byl umučen, zabily kurdské síly, mimo jiné Strana demokratického svazu (PYD).

Jak uvádí SNHR, dalších 42 civilistů usmrtily ozbrojené opoziční skupiny a ,,zbylých 41 lidí v době psaní této zprávy neidentifikovatelné skupiny“.

Čtěte také: Kdo s kým vlastně bojuje v Sýrii? Těžká odpověď i pro grafika

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.