Malý zázrak v Nepálu: v troskách našli tři živé

Ničivé zemětřesení

Malý zázrak v Nepálu: v troskách našli tři živéAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Sdílet:

Tři živé lidi našli záchranáři osm dní po ničivém zemětřesení severovýchodně od Káthmándú. Dva objevili v troskách domku, třetí byl vytažen ze závalu. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na místní úřady.

Dosud poslední živé lidi vytáhli z trosek ve čtvrtek, poté vláda označila naději na objevení dalších přeživších za minimální.

Místní policie mezitím oznámila, že počet obětí zemětřesení z minulého víkendu už překročil 7000.   Zraněno bylo více než 14 000 lidí, z nichž přes 6500 je v péči nemocnic. Lidé naléhavě potřebují další materiální pomoc, která se k nim však složitě dostává kvůli nepružným celním předpisům. OSN proto podle agentury AFP vyzvala nepálskou vládu, aby je uvolnila. 

V himálajské zemi v sobotu zahájil činnost také tým 36 českých zdravotníků a lékařů. První desítky pacientů ošetřil ve městě Melamči, asi 40 kilometrů od Káthmándú. 

Vlády řady zemí světa mezitím pokračují v posílání stovek tun humanitární pomoci; například Indie vypravila dodávku 100 000 stanů, které by do Nepálu měly dorazit v pondělí. Právě stany či plachty, které patří kvůli nutnosti zajistit pro statisíce lidí nouzové ubytování mezi nejpožadovanější věci, již vláda zvláštním nařízením osvobodila od cel, což jejich distribuci urychluje. 

U řady dalších věcí k tomu však zatím nedošlo, a proto šéfka humanitárních operací OSN Valerie Amosová vyzvala nepálského premiéra, aby tak jeho vláda učinila. Připomněla, že Nepál v roce 2007 podepsal úmluvu, která jej zavazuje ke zjednodušení celních a daňových pravidel pro distribuci humanitární pomoci. „Slíbil, že zajistí, aby se tak stalo, takže doufám, že od nynějška uvidíme zlepšení v těchto administrativních záležitostech,“ řekla Amosová AFP.

Více čtěte: ‚Nepálci jsou odříznuti od světa. Čekají na pomoc ze vzduchu‘

Letiště v Káthmándú bylo dnes podle agentury AP uzavřeno pro velká vojenská a nákladní letadla, která sem dopravují pomoc, neboť na ně podle vedení terminálu není stavěné. Šéf letiště uvedl, že se v jeho povrchu začaly objevovat trhliny a úřady požádaly mezinárodní dárce, aby používali menší letadla. 

Podle agentury DPA se mezitím stáhly takřka všechny horolezecké výpravy z nejvyšší hory světa Mount Everestu. Ty poslední tak učiní v nejbližších dnech, řekl DPA belgický horolezec Damien François ze základního tábora, který prý vypadá „jako po cunami“. 

Zemětřesení o síle 7,8 stupně na masivu Mount Everestu spustilo mnoho lavin, které zabily nejméně 18 lidí. Podle OSN zemětřesení zasáhlo osm milionů z celkových 28 milionů obyvatel Nepálu, z toho 1,7 milionu dětí. Otřesy půdy zbořily nebo poničily přes 200.000 domů. 

Sdílet:

Hlavní zprávy