Katolíci se nemusí množit jako králíci, říká papež

Papež o antikoncepci

Katolíci se nemusí množit jako králíci, říká papežNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Papež František během své návštěvy Filipín řekl, že dobří katolíci nemusí být "jako králíci" a mít více dětí, než by bylo pro zdraví bezpečné či rodičovsky odpovědné, protože existuje mnoho církví schválených způsobů regulujících početí. Zároveň ale hájil postoj církve k umělé antikoncepci, která ji zakazuje. Informovala o tom agentura AFP.

„Jednou jsem se zeptal těhotné ženy, která už měla sedm dětí, jež odrodila císařským řezem, jestli chce za sebou ponechat sedm sirotků,“ řekl papež během svého letu novinářům. „Věřím v Boha,“ odvětila mu. To papeže pobouřilo a odvětil: „Ale Bůh nám dal způsoby, jak býti zodpovědnými. Někteří si myslí, a omluvte ten termín, že být katolíky znamená chovat se jako králíci.“ Během své návštěvy filipínské metropole Manila také nezapomněl zmínit, že „vytvoření nového života“ je jednou z povinností svátosti manželské.

Čtěte více: Na papežovu mši přišly v lijáku miliony věřících

I přes to ale na Filipínách, které patří k jedné z nejvíce katolických zemí v Asii, před rokem zavedli zákon, podle kterého může vláda mezi chudé Filipínce volně distribuovat dříve zakázanou antikoncepci. Zákon vešel v platnost proti nelibosti tamní katolické církve, která měla dlouhá léta výrazný vliv na všechny vládní instituce v zemi.

Papež František překvapuje veřejnost svými názory na kontroverzní témata už od svého nastoupení do funkce. Pouhých šest měsíců po svém zvolení řekl médiím, že by se církev měla zbavit své obsese ohledně antikoncepce, rozvodů, homosexuálů a potratů.

V současné době se František chystá do Latinské Ameriky, kde navštíví Bolívii nebo Paraguay. V příštím roce by neměl vynechat ani svou argentinskou domovinu nebo Spojené státy.

Sdílet:

Hlavní zprávy