1 Boj s islamisty

Na Filipínách padlo 30 policistů při boji s islamisty

NOVÉ

Při střetech s muslimskými povstalci zahynulo v neděli na jihu Filipín přes 30 policistů. Za poslední roky jde o nejvyšší ztrátu v řadách bezpečnostních složek během jediného dne. Rebelové uzavřeli loni v březnu s vládou mírovou dohodu, křehké příměří se ale nyní zdá být ohroženo, informovala agentura Reuters.

Desítky policistů ze speciální jednotky vtrhly v neděli brzy ráno do vesnice Tukanalipao s cílem zadržet podezřelého z bombových útoků, popsal situaci starosta města Mamasapano Benzar Ampatuan. Policisté se ale střetli se členy povstalecké Fronty islámského osvobození Morů (MILF). Boje trvaly téměř 12 hodin a podle některých armádních zdrojů může počet obětí ještě narůst.

Povstalci z MILF uzavřeli loni v březnu s filipínskou vládou mírovou dohodu, která ukončila pětačtyřicetiletý konflikt, v němž na jihu Filipín zahynulo více než 120 000 lidí a další dva miliony musely opustit své domovy. Rebelové díky dohodě získali na jižním ostrově Mindanao rozsáhlou autonomní oblast. Naposledy došlo k podobným střetům mezi policisty a povstalci v listopadu 2011.

Čtěte také: Při tropické bouři zemřelo na Filipínách přes 50 lidí


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.