1 Boj s islamisty

Na Filipínách padlo 30 policistů při boji s islamisty

NOVÉ

Při střetech s muslimskými povstalci zahynulo v neděli na jihu Filipín přes 30 policistů. Za poslední roky jde o nejvyšší ztrátu v řadách bezpečnostních složek během jediného dne. Rebelové uzavřeli loni v březnu s vládou mírovou dohodu, křehké příměří se ale nyní zdá být ohroženo, informovala agentura Reuters.

Desítky policistů ze speciální jednotky vtrhly v neděli brzy ráno do vesnice Tukanalipao s cílem zadržet podezřelého z bombových útoků, popsal situaci starosta města Mamasapano Benzar Ampatuan. Policisté se ale střetli se členy povstalecké Fronty islámského osvobození Morů (MILF). Boje trvaly téměř 12 hodin a podle některých armádních zdrojů může počet obětí ještě narůst.

Povstalci z MILF uzavřeli loni v březnu s filipínskou vládou mírovou dohodu, která ukončila pětačtyřicetiletý konflikt, v němž na jihu Filipín zahynulo více než 120 000 lidí a další dva miliony musely opustit své domovy. Rebelové díky dohodě získali na jižním ostrově Mindanao rozsáhlou autonomní oblast. Naposledy došlo k podobným střetům mezi policisty a povstalci v listopadu 2011.

Čtěte také: Při tropické bouři zemřelo na Filipínách přes 50 lidí