Vláda a aktivisté chtějí zruinovat německou AfD. Přes PayPal a zákony

Euroskeptici pod palbou

Vláda a aktivisté chtějí zruinovat německou AfD. Přes PayPal a zákonyNOVÉ
Spolupředsedové AfD děkují za dary do konce roku. Foto: Foto: AfD
1
Svět

pp Echo24

Alternativa pro Německo (AfD), která se kriticky staví k nynější uprchlické politice Berlína a jejíž preference stoupají, čelí stále větším problémům i útokům. Připravovaná změna zákona o politických stranách může podle některých funkcionářů AfD dohnat partaj až k bankrotu. Politickou frontu vládních stran proti AfD nyní posílili hlavně levicoví aktivisté, kteří se alternativce snaží finančně zničit jednocentovými dary. Vedení strany se navenek tváří jako v klidu, ale současně se horečně snaží získat do konce roku dary ve výši dva miliony eur.

Lze AfD zruinovat tím, že ji její odpůrci zaplaví dary ve výši jednoho centu? Ve své internetové výzvě se o to levicoví aktivisté, mezi jinými Die Partei (Strana) a skupiny Antify, minimálně pokoušejí. Za jejich kampaní se skrývá prostá taktika. Při každém převedení peněz online prostřednictvím PayPal nebo službu Sofort, musí příjemce uhradit nějaké poplatky.

Ty se pohybují mezi 0,9 a 1,9 procenta převáděné sumy. K tomu je ale ještě nutné připočíst poplatek 25 případně 39 centu za jedno převedení. Pokud tedy dárce pošle AfD jeden cent anebo deset centů, strana by měla s každým darem finančně tratit.

Ztráty by neměly vyrovnat ani příspěvky ze strany státu, které činí 38 centů za jedno euro od donátora. Za deset darovaných centů tedy navrch 13,8 centů ze státní kasy. Pokud se však odečtou poplatky, znamená to pro AfD tak jako tak mínus, argumentují aktivisté.

Partaj to ale, zdá se, nerozhodilo. „To pro nás není problém, jen milá šarvátka,“ uvedl spolkový mluvčí AfD Christian Lüth. Podle dárcovských hodin na webu strany došly mezitím na její konto dary ve výši 442 tisíc eur (stav 11. prosince v poledne). A to jen za uplynulé čtyři dny. Kolik je mezi těmito statisíci centových příspěvků, partaj nesdělila.

AfD na svém webu dokonce jednocentovým dárcům z řad útočících aktivistů výslovně děkuje. Se službami Pay Pal a Sofor máme dohodnuté skvělé podmínky, tvrdí partaj. Mezi jiným prý poplatky nemůžou převýšit výši daru. Pa Pal a Sofort se k tomu k obsahu smlouvy s AfD odmítly vyjádřit.

Se zdánlivou bohorovností strany je ale v jistém rozporu její prohlášení, že zamýšlí proti jednocentovým dárcům zahájit právní kroky. V takovém případě by ale musela orgánům činným v trestním řízením před údaje o dárcích, jejich konta a adresy, o nichž zdůrazňuje, že jsou přísně důvěrné.

Mnohem hlubší vrásky ale Alternativě pro Německo způsobuje připravovaná změna zákona o politických stranách, kterou v Berlíně iniciovaly vládní strany CDU/CSU a SPD. Pokud se uskuteční, přišla by AfD o značnou část státních finančních příspěvků. „To není zákon… To je útok na naši existenci,“ uvedla pro list Die Zeit místopředsedkyně strany Beatrix von Strorchová. Podle názoru této europoslankyně by se její strana dostala do existenční nouze.

Pokud AfD nesežene do konce roku na darech dva miliony eur, „zbankrotuje“, prohlásila doslova. Pokud ale dva miliony eur shromáždí, bude od roku 2016 dostávat státní příspěvek v plné výši.

Trnem v oku vládním stranám v Berlíně je už déle onlinový obchod se zlatem, který AfD provozuje a s jehož pomocí si vylepšuje své finance. Zlatý byznys se pozitivně promítá i do státní podpory. S myšlenkou na prodej drahého kovu přišel první, nyní už bývalý šéf strany Bernd Luke. Důvod byl prostý, protože je AfD malá strana, nebyly její příjmy z členských příspěvků a darů dostatečně vysoké na to, aby jí příslušely peníze z kasy na státní financování politických stran.

V letech 2014 a 2015 získala AfD z prodeje zlata zhruba dva miliony eur, uvedl Luke, který už změnil politický dres a s částí bývalých členů AfD založil hnutí Alfa. Třebaže se s AfD nerozešel právě v dobrém, byť to v mnoha směrech bylo „jeho dítě“, připravovanou změnu zákona o politických stranách ostře kritizuje.

Černo-rudá vládní koalice (CDU/CSU-SPD) se podle Luckeho snaží zbavit nechtěného konkurenta a novou legislativu ušila právě za tímto účelem. „To vůbec nejde,“ prohlásil. Nelze podle něj připustit, aby v naší demokracii omezily vládní strany finance svému politickému protivníkovi, argumentuje. Žádné straně podle něj nová legislativa neuškodí tak jako AfD.

Alternativa pro Německo by to měla výrazně a negativně pocítit hlavně v roce 2017, kdy se bude volit nový Spolkový sněm (Bundestag).

Finanční budoucnost AfD nevidí ale Lucke v tak temných barvách jako její někteří činovníci, byť nový zákon bude s velkou pravděpodobností schválen a vstoupí už 1. ledna 2016 v platnost. Ekonom Lucke vypočítal, že AfD dostane od státu namísto dosavadních pět milionů eur ročně zhruba tři miliony. K tomu je nutné připočítat další přibližně tři miliony eur z členských příspěvků a darů. Při personálních nákladech asi milion eur ročně a s minimálními dluhy strany nelze podle něj hovořit o bankrotu AfD, dodává.