Roithová má Bruselu dost, na eurokomisaře navrhla čtvrté jméno

Dohady o eurokomisaře

Roithová má Bruselu dost, na eurokomisaře navrhla čtvrté jméno 1
Domov

Jan Kálal

Česká republika by podle lidovců měla do Evropské komise vyslat Petra Blížkovského. Ředitele Generálního sekretariátu Rady Evropské unie oslovila místopředsedkyně KDU-ČSL Zuzana Roithová, která se sama o křeslo eurokomisaře ucházet odmítla. Šéf lidovců Pavel Bělobrádek už tlumočil nové jméno premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD).

„Velmi ráda bych doporučila naší vládě, aby se zabývala jménem Petra Blížkovského. Je to člověk, který deset let funguje na Radě EU jako druhý nejvyšší Čech. Potvrdil mi, že by tuto funkci přijal,“ uvedla Roithová, která konečně prolomila mlčení k vlastní kandidatuře. Sama chce být po deseti letech práce v Evropském parlamentu v České republice a věnovat se rodině.

„Sdělil jsem toto jméno panu premiérovi. Budeme o tom určitě v koalici diskutovat. Je to věc na další koaliční radu. Nemusel by se nic učit,“ prohlásil vicepremiér Bělobrádek. Podle něj jde o velmi dobré jméno a člověka, který by se mohl věnovat ekonomickým tématům nebo zemědělské politice. Roithová zdůraznila, že po deseti letech členství v EU by Česko mělo mít nárok získat post místopředsedy Evropské komise – musí ale předložit kvalitního kandidáta.

Od roku 2004 Blížkovský pracuje ve funkci ředitele pro ekonomickou a regionální politiku na Generálním sekretariátu Rady EU. Je spoluautorem knihy Evropa: myšlenka získávající tvar.

ANO chce za eurokomisaře Pavla Teličku, který vedl hnutí do evropských voleb. Podle Roithové by jako bývalý lobbista mohl ale těžko uspět, což si myslí i premiér Sobotka – jakkoli sám Telička tuto tezi rozporuje. Sociální demokraté chtějí místo v Evropské komisi pro exministra Pavla Mertlíka. Podle Roithové ale nemůže nikdo ze stranických nominantů získat podporu celé koalice.

Brněnský rodák Petr Blížkovský loni oslavil padesátku. V devadesátých letech působil na ministerstvu zemědělství, kde byl později zástupcem ředitele kabinetu ministra. Později se na ministerstvu zahraničí zabýval přípravou vstupu Česka do Evropské unie, působil na Stálém zastoupení ČR při EU. Právě z té doby se znají s Roithovou, podle které není jméno cizí ani premiéru Sobotkovi.

Od roku 2004 Blížkovský pracuje ve funkci ředitele pro ekonomickou a regionální politiku na Generálním sekretariátu Rady EU. Je spoluautorem knihy Evropa: myšlenka získávající tvar. Titul zkoumá výroky evropských historických osobností od 13. století po vznik EU.

Jménem kandidáta na eurokomisaře za Českou republiku se bude koaliční rada zabývat znovu ve středu odpoledne.