U Prahy se připravuje Noemova archa pro miliardáře

Byznys s apokalypsou

U Prahy se připravuje Noemova archa pro miliardářeTÝDENÍK ECHO 5
Homepage

Tomáš Pergler

Týdeník Echo nepatří mezi média, která sestavují podnikatelské žebříčky podle bohatství a „odhalují“ životní záliby českých miliardářů. Nesledujeme nákupy nových apartmánů ve Špindlerově Mlýně, jachet v Chorvatsku, resortů v Karibiku ani nerozebíráme nejnovější vrtochy horních deseti tisíc. Tentokrát ale uděláme tak trochu výjimku. Objevili jsme totiž projekt určený těm nejmajetnějším, který výrazně překračuje meze obvyklé výstřednosti.

Zkuste si představit následující scénu v podobě jakéhosi vertikálního průřezu: zatímco na povrchu země zuří třetí světová válka, rakety s jadernými hlavicemi dopadají na metropole a lidstvo hyne po milionech, lidé na úrovni Petra Kellnera, Andreje Babiše nebo Daniela Křetínského nerušeně čekají měsíce či roky v luxusních podzemních apartmánech, až bude po nejhorším. Možná to vypadá jako sci-fi, ale na podobných scénářích je založen podnikatelský nápad, který překročil do fáze oficiálních nabídek.

Přísně utajená pozvánka

Několik českých byznysmenů dostalo v uplynulých týdnech velmi nevšední pozvánku. Slibovala „jedinečnou prohlídku největšího a nejbezpečnějšího bunkru na světě“ s názvem The Oppidum. Instrukce se nesly v poměrně konspiračním duchu. Oslovený se dočetl jenom tolik, že má jet směrem na Český Brod a že cesta trvá z centra Prahy asi tři čtvrtě hodiny. Přesnou lokalitu se mohl dozvědět až po potvrzení účasti a nahlášení svého jména a kontaktního telefonu. Na zhruba hodinovou prohlídku se měl tepleji obléct, protože v bunkru se teplota drží pod 14 stupni Celsia. „Vzhledem k utajení projektu je okruh pozvaných velmi úzký. Prohlídka bude probíhat v komorní atmosféře,“ stálo na pozvánce.

Organizátoři si nechali na důvěrnosti akce velmi záležet. Účastníci museli před prohlídkou podepsat čestné prohlášení o mlčenlivosti, na internetu ani jinde ve veřejném prostoru se přitom o projektu nedala najít jediná zmínka. Ani ze samotné pozvánky nebylo možné vydedukovat, kdo za Oppidem stojí. Až spojením některých indicií a postupným křížovým ověřováním vytipovaných lokalit, osob a vztahů se daly zjistit základní informace o projektu.

Plánovaný úkryt pro miliardáře se nachází asi sedm kilometrů jihozápadně od Českého Brodu, pod hřebenem lesnatého údolí, které do jinak spíše rovinaté krajiny vyřezala říčka Šembera. Patří do katastru vesnice Vrátkov, kde žije asi 260 obyvatel. Místo není vybrané náhodou.

Více čtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo.