1 "OSOBNÍ NEPŘÍTEL" PUTINA

Putinova kritika našli s prostřelenou hlavou. Prý se zabil sám

, , NOVÉ

Témata: , ,

Známý Putinův kritik, novinář Alexandr Ščetinin byl nalezen v Kyjevě mrtev s prostřelenou hlavou. Tělo žurnalisty objevili jeho kamarádi, když mu šli popřát k narozeninám. Úřady mluví o sebevraždě, novinářovi blízci o tom pochybují. Informoval o tom list The Independent s odkazem na místní média.

Ščetinina našli, jak sedí na židli se střelnou ránou na hlavě a zbraň ležela pod židlí. Muž zemřel kolem sobotní půlnoci. Podle informací tohoto serveru před tím rozeslal e-mail svým nejbližším, ve kterém jim oznamoval, že se chce zabít.

Novinář žil v Kyjevě od roku 2004 a svůj portál Novy region postupně změnil z proruského na proukrajinské médium. V únoru ale prý server přestal provozovat kvůli tlaku z Ruska. Ščetinin byl známým kritikem ruského prezidenta Vladimira Putina, kterého nazval „osobním nepřítelem“.

Jeho známí kvůli tomu možnou sebevraždu zpochybňují. Moskevský bloger Andrej Mudžabajev na Facebooku napsal, že teorii o sebevraždě nevěří nikdo. „Saša byl ostrým kritikem režimu Ruské federace a byl tam nežádoucí,“ napsal Mudžabajev podle webu Rosbalt.

Nedávno zemřel v Kyjevě další ruský novinář, kterého zabila bomba nastražená v autě. Pavel Šeremet byl také politických analytikem, který se specializoval na rusko-ukrajinské vztahy a postsovětský prostor. V posledních pěti letech novinář žil na Ukrajině, kde pracoval pro Ukrajinskou pravdu. Býval také velkým přítelem ruského opozičního politika Borise Němcova, zavražděného loni v Moskvě.

Čtěte také: Šeremet není jediný. Na Ukrajině zavraždili desítky novinářů

VIDEO: Novináře Šeremeta zlikvidovala žena

, ,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.