1

Za lidská práva a proti Zemanovi. Protest byl jen malý

Necelé dvě stovky lidí se ve středu večer sešly na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad při příležitosti Dne lidských práv. Řečníci opakovaně vystupovali proti prezidentovi Miloši Zemanovi a zejména proti jeho výrokům v Číně.

"Cesta Miloše Zemana do Číny, kde jsou stovky politických vězňů, a kam přijel s tím, že se tam chceme učit, to je ostuda," prohlásil třeba bývalý ministr vnitra Jan Ruml.

"Prezident této země je zbabělec," přidal se historik Petr Placák. Podle něj se Zeman ke skupině Pussy Riot chová stejně, jako kdysi komunisté k lidem okolo Plastic People. Navíc se staví do role advokáta ruského prezidenta Vladimira Putina.

Demonstraci ke Dni lidských práv, který připadá na 10. prosince, svolali stejně jako před deseti dny organizátoři akcí ze 17. listopadu.

„Obrana lidských práv je nyní znovu aktuální. Scházíme se jako před 26 lety, kdy se podobná demonstrace konala nedaleko na Škroupově náměstí,“ avizovali pořadatelé na sociální síti Facebook.

Mezi organizátory nechyběl třeba Martin Přikryl, který stojí za Červenou kartou proti Zemanovi nebo Jan Němec. Ten zase sbíral podpisy pod manifestační petici za odstoupení prezidenta. Připojil se ale i Petr Placák, který promluvil i na zmiňované demonstraci na Škroupově náměstí v roce 1988.

Naposledy se proti prezidentovi demonstrovalo 1. prosince, kdy se sešly desítky lidí například v Brně a stovky v Praze. V hlavním městě šel průvod z Václavského náměstí na Pražský hrad a nesl Zemanovi petici s více než 100 tisíci podpisy. Lidé požadovali Zemanovu rezignaci.

Více čtěte: Zemanovu abdikaci žádaly stovky lidí v Brně i Praze

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.