1

Kam směřuje EU?

POLITICKÁ ARÉNA

Témata: ,

Před nedávnou dobou byla představena Bílá kniha, která se nastiňuje pět scénářů vývoje EU. Velmi zjednodušeně řečeno zastavíme se v integraci, zůstaneme, kde jsme, začneme couvat či půjdeme vpřed. V tomto dokumentu se však nehovoří o jednotlivých oblastech spolupráce.

Právě to je však dle mého názoru opravdu důležité. Živě se diskutuje o prohloubení integrace zemí eurozóny, což by pro nás nemuselo být výhodné, protože pokud nepřijmeme euro, můžeme zůstat na periferii. Tomuto scénáři užší integraci ve fiskální, daňové a možná i sociální politice však může bránit to, že Francie či Itálie nejsou v ideální ekonomické kondici a zdá se, že Německo se za tohoto stavu do rychlé a hlubší integrace v ekonomických oblastech nepohrne, dokud partneři neprojdou nutnými ekonomickými reformami.

Velmi aktuální je otázka prohloubení integrace v oblastech obrany a bezpečnosti. Evropská komise představila v uplynulých dnech obranný fond. Cíle integrace v této oblasti naznačili i na Pražské konferenci o obraně a bezpečnosti i Jean – Claude Juncker a Frederica Mogherini. Koncept počítá nejen s vyššími prostředky na obranu (dnešní průměrná částka vydávaná členskými státy EU na obranu je jen 1,3 % HDP), ale i například s koordinací systémů a se společným výzkumem a vývojem v této oblasti.

Obrana a bezpečnost se staly jednou z priorit zemí EU a J.C. Juncker na zmíněné konferenci dokonce hovořil o právu na bezpečnost, a to je dobře. Zásadní je, že kroky k posílení evropské obrany a bezpečnosti jsou činěny ve spolupráci se Severoatlantickou aliancí, která je garantem naší bezpečnosti. Pražské konference DESCOP se zúčastnila náměstkyně generálního tajemníka NATO Rose Gottemoeller. K užší integraci v oblasti obrany a bezpečnosti se hlásí i Česká republika.

Naše budoucnost i naše míra zapojení do evropské integrace jsou v našich rukou. Jak při jednání v Praze zdůraznil i místopředseda Evropské komise Jyrki Katainen Česká republika není v rámci EU malá země. Buďme aktivní a zodpovědní k naší budoucnosti i budoucnosti Evropy. 


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.