V Táboře se srazilo pět Pandurů, jedenáct lidí je zraněno

Nehoda vojenské techniky

V Táboře se srazilo pět Pandurů, jedenáct lidí je zraněnoAKTUALIZUJEME 1
Domov

V Táboře Čekanicích dnes ráno havarovalo pět obrněných vozidel Pandur a civilní automobil. Zraněno bylo podle záchranářů jedenáct vojáků, žena a dítě. Uvedla to mluvčí jihočeské záchranné služby Petra Kafková. Nikdo neutrpěl vážné zranění. Jednalo se o pohmožděniny a odřeniny, uvedla Kafková.

Nehoda se podle mluvčího generálního štábu Jan Šulce stala před 08:30 v ulici K Vodárně, když se pět pandurů 42. mechanizovaného praporu vracelo zpět do posádky ze cvičení ve Vojenském újezdu Boletice. Podle prvotních informací se zdá, že žena, která jela v osobním voze, ze zatím neznámých příčin náhle zabrzdila a za ní jedoucí kolona pandurů do automobilu narazila.

„Zranění byli převezeni do táborské nemocnice. Po ošetření byli propuštěni,“ uvedla Kafková. Dodala, že na místě zasahovaly tři posádky záchranné služby.

Nehodu nyní šetří policie ve spolupráci s Vojenskou policií. Armáda k prošetření události také ustanovila komisi náčelníka generálního štábu. Tuto informaci potvrdil i ministr obrany Martin Stropnický. 

„Dopravní nehoda Pandurů je v šetření PČR, Vojenské policie a Generálního štábu. Nejdůležitější je, že nikdo nebyl vážně zraněn,“ uvedl ministr. 

 

Podle mluvčího jihočeské policie Miroslava Doubka policie pátrá po případných svědcích nehody, kteří by k inkriminovanému momentu mohli sdělit více. „Především vyzýváme řidiče modrého Peugeotu 307, který údajně místem projížděl, aby se nám ozval,“ uvedl Doubek.

Česká armáda má k dispozici 107 bojových vozidel Pandur. Uzpůsobeny jsou třeba jako bojové vozidlo pěchoty nebo jsou ve zdravotnické verzi. Všechny z nich jsou obojživelné.

Pandury měly v minulosti několik drobných nehod. Například v roce 2010 jednomu z nich při výcviku upadlo přední kolo. Podle tehdejšího vyjádření ministerstva obrany nebyla příčinou technická závada. V červnu 2014 se při výcviku v Hradišti na Karlovarsku jeden obrněnců převrátil, nikdo z vojáků nebyl vážně zraněn.

Čtěte také: Dalík zaplatil 4 miliony, aby se vyhnul delšímu trestu