Přestanou Rusové úplně cestovat?

POČET ZÁJEZDŮ KLESL O třetinu

Přestanou Rusové úplně cestovat?NOVÉ
Letoun ruské společnosti Aeroflot. Foto: Foto: Shutterstock.com
1
Svět

vb Echo24

Přestože se Putinovo Rusko v posledních měsících snaží prezentovat jako nepostradatelná velmoc, která každým dnem sílí, faktem zůstává, že řada běžných Rusů si za poslední dva roky do značné míry pohoršila. Svědčí o tom například data ruské asociace cestovního ruchu. Podle nich totiž Rusové v roce 2015 cestovali skoro o třetinu méně než v předchozím roce.

Za prvních devět měsíců roku 2014 Rusové podnikli téměř 15 milionů zahraničních cest. V letošním roce to však ve stejném časovém úseku bylo jen necelých 10 milionů, což je o třetinu méně. Za tento vývoj podle stanice CNN může kombinace slabého rublu, terorismu a chování Ruska na mezinárodní scéně.

Stanice zároveň upozorňuje, že do konce roku by se mohl nepoměr mezi lety 2014 a 2015 ještě prohloubit, protože statistiky ruské asociace nezahrnují události posledních týdnů. Rusové totiž na doporučení ministerstva zahraničí přestávají cestovat do Egypta a do Turecka, tedy do zemí, kam jich tradičně směřovalo nejvíce.

V případě Egypta je na vině sestřelený civilní letoun, který se koncem října zřítil i s 224 lidmi na palubě nad Sinají. Do Turecka pak přestali občané Ruské federace jezdit poté, co turecká armáda sestřelila ruský letoun Su-24 u hranic se Sýrií, což vedlo k ochladnutí vztahů mezi Moskvou a Ankarou na bod mrazu.

Neméně důležitý faktor je ale podle CNN špatný kurz rublu a ekonomická krize, která v současné době sužuje ruskou ekonomiku. Špatný kurs ruské měny a klesající příjmy domácností zabraňují obyčejným lidem, aby mohli vycestovat do zemí, kam před vypuknutím ukrajinské krize proudili po tisících.

Například v Tunisku a Dominikánské republice turistů ubylo o více než 80 %. O polovinu méně jich nyní jezdí do Indie a Číny, tedy dvou ruských partnerů z ekonomického společenství BRICS. Do zemí Evropské unie, se kterou má Rusko v současné době nejhorší vztahy od konce studené války, teď míří o 34 % méně Rusů než tomu bylo před rokem 2014.

Vláda v Kremlu teď proto nabádá své občany, aby za rekreací nejezdili na druhý konec světa, ale pokusili se najít nějaké příjemné místo v Rusku. Prezident Putin podle webu CNN osobně zaúkoloval ruskou vládu, aby představila konkrétní kroky, kterými by rekreaci Rusů v jejich vlastní zemi vylepšila.

Čtěte také: Aerolinky přestávají létat do Ruska. Kvůli slabému rublu a izolaci

Rusko-turecká obchodní válka na obzoru. Ankara hrozí sankcemi