Brutální realita: Václavák Praze nepatří. Je to stát ve státě

Brutální realita: Václavák Praze nepatří. Je to stát ve státě
Politická aréna

Karel Fischer

Václavské náměstí je území, které dnes reálně nepatří Praze, je to území, které má svojí autonomii, platí zde zvláštní pravidla a zákony, které určují cizí gangy a mafie a město na jeho ovládání nemá přímý vliv!

To je holá realita, kterou jsem si na vlastní kůži znovu ověřil, protože kandiduji na starostu Prahy 1 za politické hnutí Pro Prahu. V doprovodu zkušeného znalce pražského podsvětí jsem si prošel v minulých dnech v nočních hodinách Václavák a jeho okolí a zmapoval si s jeho odbornou pomocí současnou brutální realitu.

Současná radnice Prahy 1 i pražský Magistrát se veřejně a pro média holedbají, jak zatočily s kriminalitou v samém centru Prahy: všude kamery, policisté, kapsářské týmy, občané nemáte se čeho bát, Václavák je bezpečné a poklidné místo.

A realita? Procházka po setmění (leckdy i přes den) je adrenalinovým zážitkem, po kterém můžete být rádi, že žijete nebo přinejmenším, že jste nepřišli o peněženku. Projdete-li od svatého Václava k Můstku, policisty nebo policistu nepotkáte. Pokud potkáte, nic nevidí.

Je to oblast, která byla doslova anektována pro řádění organizovaného zločinu. Je to oblast plně ovládaná cizoajazyčnými gangy a mafiemi. Ty zde určují chod věcí, pravidla hry, taxy, poplatky, režim. Ty určují, kdo a za kolik tu může nabízet prostituci, dealovat drogy, krást, žebrat. Myslíte, že mladí Afričané, kteří se tu pohybují, jsou turisté? Nikoliv, jsou to dealeři drog, nabízejí prostituci a za své „místo“ platí 45 tisíc korun měsíčně. Víte, že žebráci jsou rozděleni podle způsobu žebrání, atraktivity místa a podle toho platí také za svá „místa“ tisícové sumy? Víte, že jsou zóny od Václava ke kolejím uprostřed a od kolejí k Můstku, kde jsou jasně rozdělené působnosti a okresy? Znalci prostředí tvrdí, že je to skutečný stát ve státě, který má nakoupeny „diplomatické“ styky s policií, radnicí, magistrátem. Všichni jsou spokojeni, všichni si mastí kapsu a Pražené se na Václavák bojí chodit, turisté jsou zde vystaveni nevybíravým kriminálním praktikám, pověst Prahy i Česka trpí.

Změnu může nastolit pouze radikální řešení: po výměně  současného vedení Radnice Prahy 1 a Magistrátu musí být v tomto absurdně nezávislém státě uprostřed Prahy vyhlášen nekompromisní „výjimečný stav, do ulic musí masívně nastoupit jednotky neúplatných městských strážníků a policistů, musí vyrazit komanda cizinecké policie, musí tvrdě nastoupit akční mobilní přestupkové týmy, které budou ve zrychlených řízeních řešit přestupky a delikty. Jedině takovým drtivým a nekompromisním atakem lze získat ztracené území zpět.

Získat zpět území je jen první krok. Město ovšem musí také okamžitě začít pracovat na přívětivější podobě Václaváku. Ta současná výrazně přispěla k tomu, že se stal majetkem kriminálních živlů a ne Pražanů. Zde se projevuje totální nečinnost všech dosavadních polistopadových primátorů a radních nejvíce.

Architektonické a urbanistické projekty, které již před lety nastavily vize rozvoje Václavského náměstí do podoby bulváru evropského rozměru s návratem pěších i tramvají a s propojením na Vinohradskou třídu, na ul. 28. října a bulvár Na Příkopech byly již dávno projednané a schválené.

Pouze dlouhodobá laxnost stranických sekretariátů a jimi dosazených úředníků magistrátu, kteří si udělali z Prahy, a zejména z jejího historického centra, jednu velkou dojnou krávu, způsobila současný neutěšený stav.