Aleppu hrozí hladomor, Asad a Rusové obkličují povstalce i obyvatele

Aleppo v obklíčení

Aleppu hrozí hladomor, Asad a Rusové obkličují povstalce i obyvateleNOVÉ
Jedna z mnoha podobně ničivých scén ze syrského Aleppa Foto: Ilustrační foto: wikipedia.org
1
Svět
Oliver Jahn
Sdílet:

Syrské válkou rozpolcené Aleppo je na pokraji hladomoru. Letadla režimu Bašára Asada nadále podle všeho s podporou ruských stíhaček bombardují obklíčené území kontrolované povstalci a nedbají při tom 300 tisíc lidí, kteří jsou v oblasti uvězněni.

Chaos, všudypřítomná smrt a nucená improvizace zdravotnického personálu na hranici života a smrti je denním chlebem přeživších v syrském Aleppu. Syrská armáda obsadila v posledních dnech jedinou přístupovou cestu do obklíčené východní části Aleppa Castello road a z tohoto kdysi prosperujícího dvoumilionového města už zbyly téměř jen trosky.

„Zdravotníci jsou po neustálém zasahování nemocnic nuceni vyhledávat improvizované úkryty pro provádění operací ve sklepích, komunikační infrastruktura již několik let nefunguje, internet je dostupný jedině přes satelit,“ popsal pro ECHO24.cz humanitární pracovník Člověka v tísni působící v Sýrii Tomáš Kocián.

Podle něj je konec bezútěšné situace v nedohlednu a obyvatelé jsou na pokraji hladomoru. „Západní část města kontroluje Asadova armáda a východní povstalci. Z obklíčené zóny nevede žádná bezpečná cesta, zásobování neexistuje,“ pokračoval Kocián.

O ruských náletech není pochyb

„Není pak pochyb o tom, že jsou nálety na toto území stále dílem kombinované spolupráce Sýrie a Ruska – na Aleppo útočí i očividně ruské letouny, které syrská armáda nemá ve výbavě,“ uvedl dále Tomáš Kocián s tím, že ruská intervence v oblasti stále nepřestala.

Člověk v tísni byl schopen až do uzavření Castello Road přezdívané cesty smrti do oblasti dopravovat kamiony s humanitární pomocí, po uzavření cesty je ale více než 200 tisíc lidí odkázáno na zbývající zásoby. „Podle našich odhadů zbývají v obklíčené části Aleppa zásoby do poloviny srpna. Existuje zde šance na humanitární konvoj, což se ale určitě neobejde bez různých pokusů na zdiskreditování opozice a je tak otázkou, jak taková pomoc dopadne,“ přiblížil nelehkou situaci Kocián.

„Samotný IS ve městě není, kontroluje pozice na severu guvernátoru Aleppo, mezi nimi a městem jsou pozice syrské armády. V řadách povstalců ale bojují různá uskupení, která se dají nazvat jako teroristická, včetně například Fronty an-Nusrá,“ dodal Tomáš Kocián z Člověka v tísni.

Čtěte také: Mrazivé srovnání: Jak občanská válka proměnila syrské Aleppo

Nálety v Aleppu zasáhly čtyři nemocnice, zabily i novorozence

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články