Nuceně sterilizovaní mají dostat odškodnění 100 tisíc

Nuceně sterilizovaní mají dostat odškodnění 100 tisíc
Domov

Echo24

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier a Český helsinský výbor připravují návrh zákona o odškodnění nuceně sterilizovaných lidí. Oběti by mohly získat odškodnění v rozmezí mezi 100 tisíc až 150 tisíc korun. Informaci přináší Lidové noviny s tím, že by se mohlo přihlásit okolo tisícovky lidí.

,,Cílem je odškodnění za zásadní zásah státu do tělesné integrity obětí, který proběhl bez jejich svobodného souhlasu,“ cituje deník mluvčí Dienstbierova úřadu Jarmilu Balážovou. Podoba zákona podle ní vzniká ve spolupráci s ostatními ministerstvy.

Norma by se měla týkat všech obětí, které byly nedobrovolně sterilizovány za dob minulého režimu, zejména mezi lety 1972 a 1991, kdy platila vyhláška umožňující lidem vyplatit 10 tisíc Kč za "ukončení plodnosti".

Čtěte také: Dienstbier: Obstrukce jsou pomsta, Kalousek chtěl na dovolenou

O protiprávních sterilizacích hovoří především zástupci různých nevládních organizací již řadu let. Například Liga lidských práv loni uvedla, že v ČR se tato praxe netýkala jen romských žen, ale také velkého počtu postižených lidí v ústavech.

S podezřením na nucené sterilizace žen v Česku přišlo v roce 2004 Evropské středisko pro práva Romů. Desítky žen se pak přihlásily ombudsmanovi, některé se obrátily přímo na soudy. Vládní výbor proti mučení přišel se záměrem vyplatit odškodné už v roce 2006. V roce 2009 se kabinet za protiprávní sterilizace omluvil. Podle výborů OSN proti rasové diskriminaci či diskriminaci žen ale pouhá omluva nestačí.