EU se s Trumpem neshodla v pohledu na Rusko, oznámil Tusk

Trumpova schůzka s lídry EU

EU se s Trumpem neshodla v pohledu na Rusko, oznámil TuskAKTUALIZOVÁNO
Předseda Evropské rady Donald Tusk s americkým prezidentem Donaldem Trumpem Foto:

Foto: Reuters

2
Svět
Echo24
Sdílet:

Předseda Evropské rady Donald Tusk a americký prezident Donald Trump dnes nenašli stoprocentní shodu v pohledu na Rusko. Novinářům to po jednání řekl Tusk. Pokud jde o konflikt na Ukrajině, „vypadá to“ ale podle něj, že obě strany mají pozici stejnou.

Při asi hodinovém jednání se oba představitelé shodli na potřebě boje s terorismem. Otevřené podle Tuska ale dál zůstávají témata jako jsou klimatické změny či vzájemný obchod. Odpoledne pak Trumpa čeká účast na minisummitu NATO, kde se bude jednat o větším zapojení aliance v boji proti Islámskému státu.

„Nejsem si na sto procent jist, zda bychom mohli dnes říct – tím myslím pan prezident a já – že máme společnou pozici, společný názor na Rusko,“ prohlásil Tusk do kamer krátce poté, co se spolu s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem s Trumpem rozloučili. S americkým prezidentem nejprve jednali jen oni, později byla první schůzka nové americké administrativy se zástupci EU rozšířena o další představitele obou stran, včetně například šéfky unijní diplomacie Federicy Mogheriniové či americké ministry zahraničí a obrany Rexe Tillersona a Jamese Mattise.

Evropská unie a Spojené státy v minulosti svůj postup vůči Rusku koordinovaly, například v otázce sankcí. Vztahy západních zemí a Moskvy se v posledních letech výrazně zhoršily především kvůli ruskému postupu v ukrajinské krizi a anexi poloostrova Krym. EU by měla příští měsíc rozhodnout o dalším prodloužení svých protiruských sankcí. Trump byl vůči Moskvě ve svých vyjádřeních vstřícnější. Lidé z jeho okolí nyní kvůli svým kontaktům se zástupci Ruské federace čelí v USA vyšetřování.

Podle dobře informovaného unijního představitele se dnešní schůzka odehrávala v „přátelské a konstruktivní atmosféře“. Trvala celkem hodinu a 15 minut, z toho 45 minut diskutovali Trump, Tusk a Juncker jen ve třech a půl hodiny se jednalo v širším formátu. Mezi tématy užšího jednání byl podle tohoto činitele EU zmíněn kromě Ruska a Ukrajiny také brexit. Trump prý dal při této příležitosti najevo obavy, že kvůli brexitu ubude v USA pracovních míst.

„Souhlasili, že mají společný zájem spolupracovat s třetími zeměmi na řešení nekalých obchodních praktik,“ uvedl informovaný činitel. Podporu získal plán vzniku společné pracovní skupiny, která by řešila složité otázky vzájemného i světového obchodu.

Při dnešním jednání s Trumpem zdůrazňoval šéf unijních summitů Tusk především společné hodnoty. „Co dává naší spolupráci a přátelství ten nejhlubší smysl jsou základní západní hodnoty jako svoboda, lidská práva, úcta k lidské důstojnosti,“ řekl novinářům šéf Evropské rady. „Hodnoty a principy na prvním místě, to je to, co bychom my – Evropa i Amerika – měli říkat,“ dodal.

Na odpoledním minisummitu NATO hodlá při setkání s Trumpem protestovat britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová. Důvodem je únik informací o teroristickém útoku v Manchesteru do amerických médií. Při útoku sebevražedného atentátníka zemřelo až 22 lidí.

Trump po svém vítězství ve volbách hovořil o alianci jako o zastaralé organizaci. Později svá slova mírnil. Trvá ale na jejím větším zapojení do boje proti terorismu a na „sdílení břemene“ ostatními partnery, tedy na tom, aby USA přestaly nést neproporčně vysoký podíl obranných výdajů.

Trump politiky v EU při nástupu do funkce znejistil některými svými výroky a tím, že měl o tom, co to EU je, zjevně jen malou představu. Tusk s Junckerem, kteří jej hned po volebním vítězství pozvali do Bruselu na „summit EU-USA“, nyní podle diplomatů především doufají, že se vůbec podaří „zachovat dialog“ mezi oběma stranami Atlantického oceánu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Tillerson: Trump podporuje alianční princip „jeden za všechny“

Tusk: Británie nesmí odejít bez finančního vyrovnání

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články