Izrael dokončil ‚Davidův prak‘. Zničí každého, kdo ohrozí Židy, řekl Netanjahu

Protiraketový systém

Izrael dokončil ‚Davidův prak‘. Zničí každého, kdo ohrozí Židy, řekl NetanjahuNOVÉ
Protiraketový systém Davidův prak, na kterém Izrael spolupracoval s USA Foto:

FOTO: Wikimedia Commons / United States Missile Defense Agency

1
Svět

Echo24

Izrael dokončil rozmisťování protiraketového obranného systému zvaného Davidův prak, který vyvinul ve spolupráci se Spojenými státy. Premiér Benjamin Netanjahu na dnešní slavnostní ceremonii podle agentury AP nepřátele své země varoval, že systém zničí každého, kdo by se pokusil na židovský stát zaútočit.

„Kdokoli se pokusí na nás udeřit, bude zasažen. Ti, kteří ohrožují naši existenci, se sami staví do existenčního ohrožení,“ uvedl Netanjahu na slavnostním aktu.

Takzvaný Davidův prak (David‘s Sling) doplní dosavadní systém přezdívaný Železná kupole (Iron Dome). Zatímco ta se soustředí na ničení střel krátkého doletu, například těch odpalovaných palestinských hnutím Hamas z Pásma Gazy, nový systém by měl Izrael ochránit před raketami doletu středního.

Nový systém je podle odborníků schopen zasáhnout cíle ohrožující celé území Izraele, včetně raket vypálených ze Sýrie či Libanonu. Bude tak moci čelit hrozbě, kterou pro Izrael představuje šíitské radikální hnutí Hizballáh, které působí v Libanonu a zapojilo se i do bojů v Sýrii.

Proti raketám dlouhého doletu, kterými by Izrael mohl ohrozit například Írán, má země obranný systém zvaný Šíp (Arrow). Podle zástupce izraelské armády citovaného listem The Jerusalem Post ale stále není několikastupňový protiraketový systém země hotový. „Nikdy to není dost,“ uvedl Cvika Chaimovič. Izrael je podle něj ale díky novému protiraketovému systému před svými nepřáteli nyní „o krok napřed“.

Čtěte také: Izrael postaví po 20 letech další osadu. Palestici zuří