VIDEO: Po přistání se rozlomil trup. Kamera zachytila havárii ruského letadla Tu-22

VIDEO: Po přistání se rozlomil trup. Kamera zachytila havárii ruského letadla Tu-22uvnitř video
Svět

záběry z havárie

Echo24

Záběry nehody ruského bombardéru Tu-22M3, které havarovalo v úterý při přistání na severozápadě Ruska, zachycuje amatérské video pořízené poblíž letiště v Oleněgorsku. Letadlo se dostalo do sněhové bouře. Po tvrdém přistání se mu rozlomil trup, pak začal hořet. Tři piloti přitom zahynuli.

Letoun se zřítil při návratu z cvičného letu na vojenském letišti v Murmanské oblasti. „Bombardér Tu-22M3 havaroval při přistávacím manévru v Oleněgorsku,“ sdělil zdroj agentury TASS. Na palubě nenesl žádné zbraně.

Příčinou nehody mohla být chyba pilota ve zhoršených povětrnostních podmínkách. „Bylo zhoršené počasí a letadlo se dostalo do sněhové bouře. V těchto podmínkách podle všeho nastala chyba techniky pilotáže, která vedla k tvrdému přistání. V jeho důsledku se rozlomil trup letounu a vypukl požár,“ dodal zdroj TASS.

Při nehodě zahynuli tři letci. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že „na základě informací z místa (havárie) byli dva piloti převezeni do nemocnice, kde jim byla poskytnuta nezbytná péče“. Jeden z hospitalizovaných však později na následky zranění zemřel.

Strategický nadzvukový bombardér Tu-22M3 vybavený raketami je určen k likvidaci pozemních a námořních cílů. První stroj tohoto typu vzlétl v roce 1977. Posádku tvoří čtyři letci. Ruské letectvo má ve výzbroji více než 100 těchto letounů a část z nich se podílí na vzdušných úderech v Sýrii. Poslední nehoda tohoto typu bombardéru se odehrála v roce 2004 v Novgorodské oblasti, celá posádka tehdy zahynula.

Související články