1 Nápad ministra financí

Babiš národu: Chci zlevnit pivo. „Je to populismus,“ kontruje Kalousek

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) navrhne snížení daně z přidané hodnoty u sudového piva ze současných 21 na deset procent. Jak prohlásil v pátek ráno před diskuzí o elektronické evidencí tržeb (EET), hodlá návrh předložit svým koaličním partnerům už na příští koaliční radě. Novinka by podle něj měla platit už od 1. července. Podle opozice jde ale o populismus.

„Já chci oznámit všem – celému našemu národu – že navrhnu zlevnit sudové pivo,“ prohlásil ministr financí ve čtvrtek v diskusním pořadu České televize Máte slovo, jehož tématem bylo zavedení kontrolních hlášení u DPH a elektronická evidence tržeb. Reagoval tak na výtku majitele venkovského výčepu, který si v pořadu stěžoval na zvýšení administrativy v souvislosti s plánovanou elektronickou evidencí tržeb a zavedením kontrolních hlášení u DPH. „Navrhnu to na příští koaliční radě,“ řekl Babiš. Zároveň zopakoval, že u jídel a nealkoholických nápojů podávaných v restauracích plánuje snížit DPH z 21 na 15 procent.

 

Vyrobil jsem si reklamu na EET a pokračuju v boji, tak snad už opozici přesvědčím.

Zveřejnil(a) Andrej Babiš dne  29. leden 2016

V pátek ráno pak před schůzí sněmovny o EET na tiskové konferenci Babiš zopakoval, že snížení daně z piva má pomoci hostinským, kteří mají tržby především z prodeje piva. „Chci to zavést už od 1. července, ještě před zavedením EET,“ prohlásil Babiš, který přitom do kamer mával cedulí s namalovaným pivem. Podle jeho náměstkyně Aleny Schillerové by novinka mohla projít v rámci novely celního zákona.

Má to ale háček. V koalici o Babišově návrhu zatím nikdo nic neví. A třeba lidovci se už ozvali, že by raději snížili DPH u dětských plen, než u sudového piva. To by ale mohl být problém. „Chceme snížit DPH na pleny, ale bohužel bychom dnes asi porušili směrnici EU,“ prohlásil ministr. U piva prý nic takového nehrozí.

O Babišově nápadu na snížení DPH u sudového piva se poté začalo mluvit i v samotné debatě o zavádění elektronické evidence tržeb. A ministr financí to za plánovanou novinku hned schytal.

„Všichni ministři financí EU mají ve zvyku systémově srovnat sazby DPH. Populisté vyzobávají jednotlivé položky, které sice nemají sebemenší daňový význam, ale otevírají dveře daňovým únikům,“ komentoval opatření šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

TOP 09 podle něj navrhne návrat ke dvěma sazbám DPH deset a 20 procent. Kalousek připomněl, že pravicová vláda zvýšila sazby kvůli financování druhého důchodového pilíře, který současná vláda zrušila, ale peníze z vyšší DPH si ponechala.

Jurečka: Mluvili jsme o tom před rokem, Babiš byl proti

„Co přijde příště? Pivo zdarma? 8 týdnů dovolené? 13. důchod? Připadám si jako při předvolebních kampaních Jiřího Paroubka před několika lety,“ přidal se předseda  ODS Petr Fiala. Kdyby to Babiš myslel se snižováním DPH vážně, podpořil by prý návrh občanských demokratů na plošné snížení DPH na 19 a 14 procent, který již několik měsíců leží ve sněmovně. „Snížení DPH pouze na sudové pivo je populistickým a nesystémovým krokem, který jenom komplikuje daňový systém a vyvolává pochybnosti o souladu s evropským právem,“ dodal Fiala.

Ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL uvedl, že před rokem dostal od pivovarníků podnět, zda by stát nemohl snížit spotřební daň na pivo. Tehdy prý to téma projednával s koaličními partnery a především ministr financi byl proti z důvodu výpadku příjmů do státního rozpočtu. „A dnes navrhuje snížení DPH jen pro pivo. Ať si o tomto kroku udělá každý obrázek sám,“ uvedl Jurečka na svém Facebooku.

Poslanci v pátek o online pokladnách mluví už podeváté. Před týdnem koalice dokonce sáhla k omezení práv opozičních kolegů a zkrátila jejich prostor pro vyjádření.

Babiš si od EET slibuje zlepšení výběru daní a až 18 miliard ročně. Pravicová opozice ale s elektronickou evidencí tržeb nesouhlasí a ve sněmovně ji dlouhodobě blokuje. Podle ODS a TOP 09 jde o šmírování a další šikanu živnostníků a drobných podnikatelů.

Čtěte také: Babiš mění taktiku. Koalice okleštila opozici, EET projde v únoru

,