‚Kmotrovský‘ architekt získal utajeně funkci. Hádka pražské koalice

Kontroverzní muž

‚Kmotrovský‘ architekt získal utajeně funkci. Hádka pražské koaliceNOVÉ
Domov

Filip Nachtmann

Ještě ani neskončilo dohadovací řízení mezi Trojkoalicí, ČSSD a hnutím ANO a pražská koalice už se znovu hádá. Rozbuškou nového sporu se stalo úterní jmenování kontroverzního architekta Jana Kábrta šéfem odboru územního rozvoje. Rada prosadila Kábrta navzdory nesouhlasu Trojkoalice, která kvůli tomu ve čtvrtek mimořádně jednala. Kábrt dříve působil na radnici Prahy 11 za vlády exstarosty Dalibora Mlejnského. Řadu tehdejších rozhodnutí radnice vyšetřuje policie.

Jmenování Kábrta už ostře odsoudila pražská TOP 09. „To jmenování je dalším dokladem, že stávající rada složená z ANO, ČSSD a Trojkoalice se programově vrací k nejpokleslejším kmotrovským praktikám. Pan architekt Kábrt, který donedávna působil v obdobném postavení na Praze 11 a byl pravou rukou starosty Mlejnského, nese spoluodpovědnost za ta nejskandálnější rozhodnutí Prahy 11. Řada z nich je dnes předmětem policejního vyšetřování,“ prohlásil k jmenování šéf klubu TOP 09 a nezávislých Václav Novotný.

Tomu vadí také to, že jmenování proběhlo v maximálním utajení. Nebylo dokonce ani navrženo na programu jednání rady a radní si ho tedy zařadili až dodatečně a na poslední chvíli. „Svědčí to o tom, že se jedná o záměrný návrat do doby Kolibříků a Mazánků. Je to mimořádně špatné vysvědčení zejména pro primátorku Krnáčovou, která se tolik oháněla transparentností,“ dodává Novotný. Podle zjištění deníku ECHO24.cz ale primátorka na jednání nebyla.

Stropnický: Kábrt v minulosti nahrával developerům

Není to ale pouze TOP 09, kdo jmenování Kábrta šéfem důležitého odboru územního rozvoje kritizuje. Silně proti je i jeden z koaličních partnerů. Konkrétně Trojkoalice složená ze zelených, lidovců a Starostů. Trojkoalice na radě hlasovala všemi svými hlasy proti jmenování Kábrta. A na čtvrtek kvůli tomu svolala mimořádné jednání svého klubu.

„Máme vůči jmenování pana Kábrta skutečně velké výhrady. Důvodů je celá řada a vážou se zejména k jeho působení na Praze 11 a k protiprávním projektům, se kterými je spojen a které nakonec zrušil soud,“ řekl deníku ECHO24.cz náměstek pražské primátorky Matěj Stropnický (SZ).

Ten už připravuje podrobné vyjádření, kde chce konkrétní důvody pro odmítnutí Kábrta rozebrat. „Už v minulosti nahrával developerům. A představa, že takový člověk bude připravovat celý metropolitní plán, který půjde na ruku developerům a možná ho pak bude rušit soud, mi skutečně není příjemná,“ dodal.