1 řízení Bruselu s neposlušnými

Kde se bere arogance západní Evropy? Klaus o tlaku na střední Evropu

, NOVÉ

Témata: , ,

Evropská unie nemá s blahobytem České republiky nic společného, její dotace pro nás nejsou tak výhodné, jak se mnohdy uvádí a neměli bychom ji považovat za „posvátnou krávu“. Reagoval tak bývalý prezident Václav Klaus ve své eseji na rozhodnutí Evropské komise zahájit řízení s Českou republikou, Polskem a Maďarskem za nedodržování migračních kvót a na tlak, který se v té souvislosti na země střední Evropy vede. Bývalý prezident esej zveřejnil na svém serveru Klaus.cz.

Exprezidenta Klause pobouřila německá televize SWR, podle níž by měla Visegrádská čtyřka být vděčná, že může namísto posloužení nacionalistickým silám díky migrační krizi setřást dědictví komunismu. „Místo aby středoevropská čtveřice přijala uprchlickou krizi jako příležitost, jak setřást dědictví komunismu, posloužila nacionalistickým silám jako živá voda,“ uvedla televize SWR. „To považuji za aroganci dosud neznámého druhu. Je přijímání migrantů (nikoli náhodou mluví německá televize o uprchlících, zatímco my trváme na slovu migrant) cestou, jak ze sebe setřást dědictví komunismu? K tomu migraci nepotřebujeme,“ píše Klaus s tím, že si nepotřebujeme léčit žádné historické komplexy.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

"Kde se bere arogance západní Evropy považovat nás za nedospělé školáky, které je třeba vychovávat a vyučovat?" táže se bývalý prezident.

O vystoupení České republiky z Evropské unie mluvil Klaus již dřív. V jednom červnovém rozhovoru uvedl, že je to jediný způsob, jak náš stát zachránit. „Nemáme sebemenší důvod Evropskou unii a její nepřijatelné praktiky považovat za nedotknutelnou ‚posvátnou krávu‘, která vůči nám může všechno,“ komentoval Klaus bruselskou politiku. Exprezident odmítá, že by vystoupení z EU znamenalo, že se ČR staví do pozice chudáka, kterému někdo neustále ubližuje.

Zároveň Klaus zdůraznil rozdíl mezi pojmy geografický západ a ideologický Západ. „Nepleťme si podstatu věci. Není žádnou hrou se slovy říci, že je třeba na západ vrátit Západ,“ píše Klaus s tím, že tyto dva pojmy v současné době nemají mnoho společného.

Evropská komise se rozhodla zahájit s Českem, Polskem a Maďarskem řízení pro porušení unijní legislativy kvůli tomu, že země neplní přijímání migrantů podle stanovených kvót, oznámil ve Štrasburku komisař pro vnitro Dimitris Avramopulos. Zdůraznil, že vlády tří zemí mají stále čas k přehodnocení přístupu k přerozdělování žadatelů o azyl z Itálie a Řecka. To by podle něj umožnilo také komisi postup vůči trojici změnit. Na jednorázovém dvouletém programu přerozdělení až 160 000 žadatelů o azyl nacházejících se v Itálii a Řecku se unijní státy rozhodly přes odpor ČR a některých dalších zemí v roce 2015.

Čtěte také: Nečasová musí k soudu. Kompromituje ji fotka z Klausových narozenin

Z nového čísla V čem jsou čeští Piráti extremisté. Pirátská strana soupeří o postavení vyzývatele ANO

Echo týdne: Demokrat z Muslimského bratrstva ● Komentář: Horste, neměl jsi s paní chodit na led ● Fokus: Sebevědomí mileniálové, jak dlouho ještě? ● Svět: Africké století

Prezident, média a neziskovky zneužili vraždu Slovenský expremiér Robert Fico nejen o západní levici
Slovo design dnes nikoho neohromí SPECIÁL: Architektura & Design
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.