Policie zatýkala kvůli dotacím. Obvinila Vaňhovou a desítky dalších lidí

ZNEUŽITÍ EVROPSKÝCH DOTACÍ?

Policie zatýkala kvůli dotacím. Obvinila Vaňhovou a desítky dalších lidíAKTUALIZOVÁNO
Jana Vaňhová Foto: Foto: kr-ustecky.cz
2
Domov

Echo24

Policie po rozsáhlém zátahu obvinila 24 lidí z poškozování zájmů Evropské unie a dalších trestných činů v souvislosti s evropskými dotacemi z Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad. Informaci bez dalších podrobností potvrdilo Vrchní státní zastupitelství v Praze, které případ dozoruje.

Mezi obviněnými jsou podle dosavadních informací podnikatelé i politici z Ústeckého i Karlovarského kraje. Mimo jiné bývalá hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD), podnikatel Daniel Ježek, bývalý senátor Alexandr Novák nebo Jiří Červinka. Někteří z nich byli zadrženi a čekají na výslechy.

Podle státního zástupce Tomáše Minxe kauza souvisí s činností Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad. Vrchní státní zastupitelství ale bližší informace zatím neposkytlo. Případ ale zřejmě souvisí s kauzou bývalého ředitele úřadu ROP Severozápad Petra Kušnierze, který je z poškozování zájmů Evropské unie obviněn už od loňského prosince. Kušnierz ručně sepsal několik dokumentů, ve kterých popsal údajné manipulace a ovlivňování projektů v ROP Severozápad. Sepsal i seznam 54 údajně ovlivněných projektů.

Kušnierz v dokumentech ukázal například na Ježka nebo bývalého krajského radního Arna Fišeru (ČSSD). Fišerův telefon je celý den nedostupný a podle dosavadních informací je mezi obviněnými. Zadržena byla i bývalá hejtmanka Vaňhová. Oba sociální demokraté působili ve výboru ROP Severozápad, který měl konečné slovo při rozhodování, kdo dotaci dostane. Ježka Kušnierz označil letos v únoru za toho, kdo o projektech rozhodoval. „Byl styčným důstojníkem pro ROP Severozápad. S panem Vráblíkem (bývalý ředitel ROP Severozápad) jsme jeli do jeho sídla v Chomutově a zpovídali jsme se mu,“ řekl tehdy Kušnierz. Zároveň tvrdí, že projekty byly ovlivňovány s vědomím politiků.

Média spekulují i o obvinění ředitele Správy a údržby silnic Ústeckého kraje Vladimíra Macholdy. Mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová řekla, že Macholda před nedávnem zaslal rezignaci na post ředitele příspěvkové organizace kraje. Macholda v ROP Severozápad před lety působil jako hodnotitel projektů.

Problémy minulosti

Mezi obviněnými je i Jiří Červinka, který vedl úřad ROP Severozápad několik měsíců v roce 2011 jako pověřený ředitel. Prozatím se nepodařilo kontaktovat ani další zástupce z Karlovarského kraje. Telefony nezvedali někdejší členové výboru ROP Severozápad Jakub Pánik, Petr Navrátil, Miloslav Čermák a Josef Novotný (všichni ČSSD). Navrátil nejprve působil jako hodnotitel, později byl předsedou výboru ROP Severozápad.

Naopak mezi zadrženými není podnikatel Patrik Oulický, o němž média spekulovala. Oulický řekl, že nebyl ani z ničeho obviněn.

Přestože mezi jmény figuruje celá řada sociálnědemokratických politiků, předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka prohlásil, že problémy úřadu ROP Severozápad jsou z pohledu ČSSD minulostí, nikoliv přítomností. „To je vzdálenější minulost, nedotýká se to už mandátu naší vlády,“ uvedl. Program byl podle něj spojen s celou řadou problémů. „Naše vláda už nastavila systém čerpání evropských prostředků jinak. Doufám, že peripetie se v současném systému nebudou opakovat,“ řekl.

ROP Severozápad provázely od roku 2010 velké potíže a soudy doteď řeší několik trestních kauz. Postupně byli obviněni všichni ředitelé úřadu, úředníci i politici. V několika kauzách figuruje Kušnierz, jehož soud odsoudil na pět let vězení za přijímání úplatků a zneužití pravomoci. V roce 2014 byl podmínečně propuštěn. Letos ho ústecký krajský soud potrestal zatím nepravomocně sedmi lety za ovlivňování projektů.

Čtěte také: Udávání? Ne, jen takové hlášeníčko