Vzkaz Čechům: Jestli se bojíte Putina, měli byste chtít víc EU

NOVÝ SPECIÁL TÝDENÍKU ECHO

Vzkaz Čechům: Jestli se bojíte Putina, měli byste chtít víc EU30 NEJLEPŠÍCH ROZHOVORŮ
Svět

Martin Weiss

Kritizovat Evropskou unii je správné – a sám to dělá –, ovšem ne za cenu jejího zničení. „Máme teď v Evropě vážné problémy,“ říká v rozhovoru pro Týdeník Echo Edward Lucas. A velké země mají hledat řešení a ne jako „jeho“ Británie otravovat se „sebestředným, neurotickým a samolibým referendem“. Ale nejen o brexitu, také samozřejmě o evropském postoji k Rusku a situaci v Česku hovoří dlouholetý redaktor týdeníku Economist, expert na Rusko a východní Evropu i autor několika úspěšných knih.

Čím dál tím častěji slýcháme: pokud jste proti EU, jste objektivně pro Putina. Souhlasil byste s tím?

Myslím, že každý, snad kromě pár lidí v kabinetu pana Junckera, ví, že EU je nedokonalá. Měli bychom být rádi, že existuje, ale taky k ní být kritičtí. Jsem skeptický k Evropskému parlamentu, myslím, že to je pseudodemokracie. Nemám rád posedlost regulováním. Jsem nespokojený s postupem digitálního trhu, nemám rád cestující cirkus mezi Štrasburkem a Bruselem, nelíbí se mi, jak jsou rozdělovány kulturní dotace… Je toho spousta. Je normální být kritický vůči EU. Ale žádný z těch problémů se nevyřeší tím, že ji zničíme. NATO nás může chránit vojensky, ale EU je jediná multilaterální organizace, která může udeřit Rusko tam, kde ho to bolí, a to do peněženky. Může rozbít zneužívání postavení ruského plynového impéria. Jen EU může zastavit ruské praní peněz v našem finančním systému. A řekl bych: jestli se bojíte Putina, měli byste chtít víc EU, ne míň. Ale té správné EU.

Dalo by se tvrdit, že to byla právě EU a některé z jejích nejsilnějších zemí, které v posledním desetiletí vedly vztahy s Ruskem velmi zaslepeně a přispěly k tomu, kde dnes jsme. Já jsem ten dojem získal mimo jiné čtením jistého Edwarda Lucase.

Jsem velmi kritický vůči Německu kvůli Nordstreamu a Nordstreamu 2, jsem velmi kritický vůči Rakušanům kvůli všemu, byl jsem velmi kritický vůči Francouzům kvůli prodeji lodí Mistral a jsem rád, že nakonec změnili názor. To jsou jednotlivé země, nikoli EU. Ale když se podíváte na energetiku, což je prioritní věc, EU s třetím energetickým balíčkem sehrála vynikající roli, je to jako kryptonit na ruský byznys model. Komisaři pro soutěž mu zasadili pořádnou ránu. A stále to pokračuje. K tomu připočtěte plynové a ropné interkonektory, propojování energetických ostrovů. To doslova mění energetickou mapu Evropy. A v neposlední řadě se o to zasloužil německý komisař Oettinger.

Celý rozhovor najdete v novém speciálu Týdeníku Echo 30 ROZHOVORŮ, který si můžete objednat zde.