1 NOVÝ SPECIÁL TÝDENÍKU ECHO

Vzkaz Čechům: Jestli se bojíte Putina, měli byste chtít víc EU

30 NEJLEPŠÍCH ROZHOVORŮ

Témata: , ,

Kritizovat Evropskou unii je správné – a sám to dělá –, ovšem ne za cenu jejího zničení. „Máme teď v Evropě vážné problémy,“ říká v rozhovoru pro Týdeník Echo Edward Lucas. A velké země mají hledat řešení a ne jako „jeho“ Británie otravovat se „sebestředným, neurotickým a samolibým referendem“. Ale nejen o brexitu, také samozřejmě o evropském postoji k Rusku a situaci v Česku hovoří dlouholetý redaktor týdeníku Economist, expert na Rusko a východní Evropu i autor několika úspěšných knih.

Čím dál tím častěji slýcháme: pokud jste proti EU, jste objektivně pro Putina. Souhlasil byste s tím?

Myslím, že každý, snad kromě pár lidí v kabinetu pana Junckera, ví, že EU je nedokonalá. Měli bychom být rádi, že existuje, ale taky k ní být kritičtí. Jsem skeptický k Evropskému parlamentu, myslím, že to je pseudodemokracie. Nemám rád posedlost regulováním. Jsem nespokojený s postupem digitálního trhu, nemám rád cestující cirkus mezi Štrasburkem a Bruselem, nelíbí se mi, jak jsou rozdělovány kulturní dotace… Je toho spousta. Je normální být kritický vůči EU. Ale žádný z těch problémů se nevyřeší tím, že ji zničíme. NATO nás může chránit vojensky, ale EU je jediná multilaterální organizace, která může udeřit Rusko tam, kde ho to bolí, a to do peněženky. Může rozbít zneužívání postavení ruského plynového impéria. Jen EU může zastavit ruské praní peněz v našem finančním systému. A řekl bych: jestli se bojíte Putina, měli byste chtít víc EU, ne míň. Ale té správné EU.

Dalo by se tvrdit, že to byla právě EU a některé z jejích nejsilnějších zemí, které v posledním desetiletí vedly vztahy s Ruskem velmi zaslepeně a přispěly k tomu, kde dnes jsme. Já jsem ten dojem získal mimo jiné čtením jistého Edwarda Lucase.

Jsem velmi kritický vůči Německu kvůli Nordstreamu a Nordstreamu 2, jsem velmi kritický vůči Rakušanům kvůli všemu, byl jsem velmi kritický vůči Francouzům kvůli prodeji lodí Mistral a jsem rád, že nakonec změnili názor. To jsou jednotlivé země, nikoli EU. Ale když se podíváte na energetiku, což je prioritní věc, EU s třetím energetickým balíčkem sehrála vynikající roli, je to jako kryptonit na ruský byznys model. Komisaři pro soutěž mu zasadili pořádnou ránu. A stále to pokračuje. K tomu připočtěte plynové a ropné interkonektory, propojování energetických ostrovů. To doslova mění energetickou mapu Evropy. A v neposlední řadě se o to zasloužil německý komisař Oettinger.

Celý rozhovor najdete v novém speciálu Týdeníku Echo 30 ROZHOVORŮ, který si můžete objednat zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.