,Už toho bylo dost.‘ Polský šlechtic zve lídra britských euroskeptiků na souboj

STARÉ DOBRÉ ZPŮSOBY

,Už toho bylo dost.‘ Polský šlechtic zve lídra britských euroskeptiků na soubojVIDEO UVNITŘ 1
Svět

rb Echo24

Kníže Jan Żyliński ztratil trpělivost s výpady proti imigrantům z východní Evropy, které často používá předák britských euroskeptiků (UKIP) Nigel Farage. Polský šlechtic vytasil šavli – zatím jen na videu – a vyzval jej na souboj. Farage ale zdvořile odmítl.

Żyliński, který žije v Londýně, na videu vyzývá Faragea, aby se s ním střetl v  Hyde Parku a celou záležitost vyřešili tak, „jak by to v 18. století udělali polský aristokrat a anglický gentleman“. Dodal také, že má dost diskriminace Poláků v Británii. „Už toho bylo dost, pane Farage,“ citovala jej agentura AP.

Polský šlechtic je synem Andreje Żylińského, který v září 1939 bránil Polsko proti nacistům. Na videu drží šavli, která patřila právě jeho otci, a prohlašuje: „Vyzývám vás na souboj, pokud souhlasíte.“ Vzápětí však dodává, že se spokojí i se slovní konfrontací v televizní debatě.

Rodina knížete Żylińského byla jako jedna z mnoha vyhnána z Polska během druhé světové války. Od té doby bydlí v západním Londýně.

Farrage se k výzvě vyjádřil...a zdvořile ji odmítl. „Je to působivá šavle. Já žádnou nemám, ale jsem si jistý, že bychom nějakou našli, kdyby bylo třeba. Nabídku nicméně nemám v úmyslu přijmout,“ vzkázal přes svého mluvčího. „Myslel bych si, že polský kníže s dlouhým rodokmenem se mnou bude spíš souhlasit, že je pro Polsko tragédií, když přichází o tolik chytrých a skvělých mladých lidí,“ podotkl k velkému množství Poláků odcházejících do zahraničí. Podle posledních statistik z roku 2011 žije ve Velké Británii kolem půl milionu Poláků.

Nigel Farage, přední britský odpůrce Evropské unie a předseda Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP), se podobně jako další ostrovní politici chystá na souboj jiný. Británii totiž 7. května čekají parlamentní volby a UKIP doufá, že prorazí brány Dolní sněmovny.

Čtěte také: Koho nabízejí kandidátky UKIP? I pornoherce a obdivovatelku Putina