,Už toho bylo dost.‘ Polský šlechtic zve lídra britských euroskeptiků na souboj

STARÉ DOBRÉ ZPŮSOBY

,Už toho bylo dost.‘ Polský šlechtic zve lídra britských euroskeptiků na soubojVIDEO UVNITŘ
Svět

rb Echo24

Kníže Jan Żyliński ztratil trpělivost s výpady proti imigrantům z východní Evropy, které často používá předák britských euroskeptiků (UKIP) Nigel Farage. Polský šlechtic vytasil šavli – zatím jen na videu – a vyzval jej na souboj. Farage ale zdvořile odmítl.

Żyliński, který žije v Londýně, na videu vyzývá Faragea, aby se s ním střetl v  Hyde Parku a celou záležitost vyřešili tak, „jak by to v 18. století udělali polský aristokrat a anglický gentleman“. Dodal také, že má dost diskriminace Poláků v Británii. „Už toho bylo dost, pane Farage,“ citovala jej agentura AP.

Polský šlechtic je synem Andreje Żylińského, který v září 1939 bránil Polsko proti nacistům. Na videu drží šavli, která patřila právě jeho otci, a prohlašuje: „Vyzývám vás na souboj, pokud souhlasíte.“ Vzápětí však dodává, že se spokojí i se slovní konfrontací v televizní debatě.

Rodina knížete Żylińského byla jako jedna z mnoha vyhnána z Polska během druhé světové války. Od té doby bydlí v západním Londýně.

Farrage se k výzvě vyjádřil...a zdvořile ji odmítl. „Je to působivá šavle. Já žádnou nemám, ale jsem si jistý, že bychom nějakou našli, kdyby bylo třeba. Nabídku nicméně nemám v úmyslu přijmout,“ vzkázal přes svého mluvčího. „Myslel bych si, že polský kníže s dlouhým rodokmenem se mnou bude spíš souhlasit, že je pro Polsko tragédií, když přichází o tolik chytrých a skvělých mladých lidí,“ podotkl k velkému množství Poláků odcházejících do zahraničí. Podle posledních statistik z roku 2011 žije ve Velké Británii kolem půl milionu Poláků.

Nigel Farage, přední britský odpůrce Evropské unie a předseda Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP), se podobně jako další ostrovní politici chystá na souboj jiný. Británii totiž 7. května čekají parlamentní volby a UKIP doufá, že prorazí brány Dolní sněmovny.

Čtěte také: Koho nabízejí kandidátky UKIP? I pornoherce a obdivovatelku Putina