Senátoři chtějí podat žalobu na Zemana. Viní ho z hrubého porušení Ústavy

Žaloba na prezidenta

Senátoři chtějí podat žalobu na Zemana. Viní ho z hrubého porušení ÚstavyAKTUALIZOVÁNO
Miloš Zeman Foto:

Foto: Jan Zatorsky

2
Domov
Echo24
Sdílet:

Senátoři klubu SENÁTOR 21 se rozhodli podat žalobu na prezidenta Miloše Zemana. Ve středečním prohlášení oznámili, že důvodem je hrubé porušení Ústavy, které se hlava státu měla dopustit. V následujících týdnech chtějí sestavit faktický popis všech skutků, které mají být v rozporu s Ústavou. Celý text žaloby plánují senátoři uveřejnit do dvou měsíců. Podle Pražského hradu jde jen o další nenávistný pokus o zviditelnění se v médiích. 

„Rozhodnutí klubu bylo jednomyslné,“ píše se v prohlášení. Seznam senátorů nespokojených s vystupováním prezidenta čítá šestici jmen – Václav Láska, Ladislav Kos, Tomáš Goláň, Přemysl Rabas, Petr Orel a Lukáš Wagenknecht. Jejich prvním krokem má být popis činů Miloše Zemana, kterými se měl podle interpretace klubu do rozporu s Ústavou. „Tento seznam chtějí senátoři zveřejnit do dvou týdnů. Následně, za pomoci ústavních právníků, začnou koncipovat faktické zdůvodnění a právní argumentaci, proč a jakým způsobem tyto skutky prezidenta hrubým způsobem porušují Ústavu. Celý text žaloby by měl být představen laické i odborné veřejnosti a ostatním senátorům a senátorkám do 6 až 8 týdnů,“ píší v prohlášení. 

Podle předsedy klubu Václava Lásky už nemá smysl vést debatu o to, zda prezident republiky něco spáchal, či ne. „Je třeba jasně popsat negativní skutky, kterých se prezident dopustil. A přidat precizní právní argumentaci odůvodňující náš závěr, že jimi hrubě porušil Ústavu. A to je úkol, který jsme si dali a který splníme,“ uvedl v prohlášení zaslaném deníku Echo24.

Pražský hrad na senátorský plán zareagoval do chvíle. „Je to jen další nenávistný pokus o zviditelnění se v médiích,“ prohlásil pro Echo24 prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Není žádným překvapením, že nenávistí rozdělují společnost hlavně ti, kteří se zaklínají “liberální demokracií”. Připomínají svými praktikami ty, kteří v minulosti vzývali “lidovou demokracii”,“ dopsal na Twitter.

Rozhodujícím bodem byl podle senátorů z klub SENÁTOR 21 vztah prezidenta k justici, řešit však chtějí i další záležitosti.

Vztah Hradu k justici se začal veřejně probírat v uplynulých týdnech, kdy týdeník Respekt napsal, že kancléř Vratislav Mynář opakovaně kontaktoval soudce ve věcech, které se týkají Hradu a prezidenta. Mynář kontakty později potvrdil, nevidí na nich nic špatného. Zeman poté uvedl, že Mynář jednal se soudci z jeho pověření. Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa v rozhovoru pro Deník N uvedl, že mu Hrad dával opakovaně najevo, jak má jeho soud rozhodnout v některých kauzách, údajně mu prezident naznačoval, že by ho výměnou mohl jmenovat do čela Ústavního soudu.

Jak na žalobu reagovaly další senátní kluby?

Senátorský klub KDU-ČSL a nezávislých vítají krok Václava Lásky (SEN 21) s přípravou žaloby na prezidenta Miloše Zemana. Klub ODS nevidí šanci na úspěch, podle místopředsedy Jiřího Oberfalzera Zemanovy činy nemají podstatu narušení demokratického řádu v České republice. Klub STAN chce požádat, aby se situací zabýval senátní výbor pro bezpečnost. Senátoři to řekli novinářům při jednání horní komory.

„Podrobně jsme se tím zabývali několikrát, byli jsme i většinou iniciátory i předcházejících podání žalob nebo i usnesení. Členové našeho klubu jednotlivě i jako celek vystupujeme, krok Václava Lásky vítáme,“ řekl předseda klubu KDU-ČSL a nezávislých Petr Šilar. Láskovi slíbil podporu i pomoc z hlediska právních rad.

Podle občanských demokratů ani v minulosti v podobných případech neshledali ústavní právníci, že by došlo k naplnění skutkové podstaty. „My pochopitelně s celou řadou kroků a výroků pana prezidenta nesouhlasíme, nesouhlasíme s jeho postoji i s řadou veřejných prohlášení, ale skutková podstata velezrady nebo podstatného narušení demokratického řádu v České republice se v těchto činech neschovává,“ řekl Oberfalzer.

„Myslíme, že tato iniciativa rozvlní veřejnou debatu a mediální scénu, ale skončí jako všechny předchozí. Nebude shledána opodstatněnou, a pokud by byla Ústavnímu soudu skutečně předložena, tak ji zamítne,“ doplnil. Člen klubu ODS Lumír Aschenbrenner dodal, že podání žaloby a následná medializace je přesně tím, co si prezident přeje.

Petr Holeček uvedl, že se klub STAN, kterému předsedá, otázkou prezidenta a jeho vztahu k soudcům obsáhle zabýval. „Dohodli jsme se, že za prvé chceme znát stanovisko právníků a ústavních znalců, aby nám řekli, jestli by vůbec ústavní žaloba k něčemu vedla,“ řekl. Situací by se podle něj měl zabývat senátní výbor pro bezpečnost, Holeček se chce jednání osobně zúčastnit.

„Nás nikdo s tímto záměrem (přípravou žaloby) neseznámil, neoslovil. (...) Pokud bychom byli osloveni s konkrétním návrhem, můžeme se vyjádřit, ale my jsme žádný od kolegů nedostali,“ poznamenala předsedkyně klubu ANO Zdeňka Hamousová. Podobně se vyjádřil i Petr Vícha, předseda klubu ČSSD. „Nás s tím nikdo neoslovoval, takže si počkám, jakou argumentaci (Láska) předloží. Člověk nemusí souhlasit se vším, co pan prezident dělá, ale je otázkou, zda je to hrubé porušení ústavy. To asi bude na panu senátorovi Láskovi, co nám senátorům předloží,“ řekl.

Čtěte také: Nezávislost soudů nebyla ohrožena, rozhodl výbor pro justici o Zemanovi

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články